TEPE SİYASETLER

2 yıl önce
552 kez görüntülendi

TEPE SİYASETLER

13/08/2020

TEPE SİYASETLER

Yekten soruyorlar:

-Muharrem İnce olayına ne diyorsun?

Dişe dokunur bir yanıt olası değil.  Çünkü siyasi olayların gerçek yüzü yüksek yüksek tepelerin arkasında gizli.  Yurttaş olan biteni yalnızca medya demeçlerinden öğreniyor.  Söylenenlerin önemli bölümü vitrinlik.

Bu olgu tüm partiler için geçerli.  Bakmayın, esip gürlemelerine.  Siyasetlerin temeli ilkeli olmak üzerine değil, “fayda” üzerine atılmış.  Gerçek niyetler seçmenden saklıdır; tepe siyaseti günü gelince kendini açığa vurur, o vakitte yurttaş açısından elde bir hayal kırıklığı kalır.

Hele “ittifaklar siyaseti” çıktı çıkalı seçmeni takan yok.  Ülke ikiye bölünmüştür.  Sandık ortaya konduğunda birinden ya da ötekisinden yana olunmak zorunluluğu doğmuştur.  Yani seçmenin iradesi “ittifaklar” marifetiyle sağlama alınmıştır.

Özellikle ekonomi, dış ilişkiler, parti-içi işleyişlerde ser verip sır verilmez.  Bir “son dakika” haberi düşer, ekranlara; Cumhurbaşkanı, bilmem hangi ülkenin başkanıyla telefonda görüşmüş, göüşülen konular belirtilmiş, ancak ne olduğu konusunda tek bir ipucu yok.

Gerçi düzen partilerinin genel siyasetleri hakkında net bilgilerimiz mevcuttur.

*Hepsi kapitalist yolun yolcularıdır.

*Atatürk devrim ve ilkelerine sözde bağlıdırlar.

*Emperyalizmle içli dışlı olmaya pek heveslidirler.

*Parti-içi demokrasiden eser yoktur; genel başkan ve kliğinin tartışılmaz hükümranlığı hüküm sürmektedir.

Ancak bu başlıklar pahalılık ve işsizlik altında inleyen yığınların zihnini açmaya yetmemektedir; onlar ekranlarda söylenenlere itibar etmeyi sürdürmektedirler.

Halktan gizli tepe siyasetler bir gün gelecek tıkanacaktır.  Buna şimdiden hazır olmak halkın menfaati icabıdır.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık