Suveren Köylüleri: Sağlığımız Tehlikede, Taş Ocağı Kapatılsın

1 yıl önce
282 kez görüntülendi

Suveren Köylüleri: Sağlığımız Tehlikede, Taş Ocağı Kapatılsın

20/06/2021

Iğdır Merkeze bağlı Horgow (Suveren) köyü kendilerini kanser ettiği ve ağaçlarını kuruttuğu için köyün yanı başındaki taş ocağının kapatılması için bugün taş ocağının girişinde bir basın açıklaması yaptılar.

Iğdır’da faaliyet yürüten HAKRA firmasına ait olduğu belirtilen taş ocağının kapatılmasını isteyen köylüler  “Em Horgow’e Bê Xweyi Nahelin. Horgow Cihe Jiyana Me ye” “Suveren köyümüzü taş ocağına yedirtmeyiz. Ocak kanser saçıyor. Toz toprak bulutlar hem sağlığımıza hem de verimli topraklarımızı yok ediyor. Tüm halkımızı Suveren’e sahip çıkmaya davet ediyoruz”  şeklinde Kürtçe- Türkçe pankart açtılar.

Köylüler taş ocağını kapatılması çalışmalarını yürütmek için dernek kuracaklarını belirttiler.  

Taş ocağı yüzünden akciğerinde sorun yaşadığını belirten Suveren köyü sakinlerinden Kıbrıs Gazisi Nadir Dönmez; Taş ocağı istemiyoruz. Her gün toz toprak içinde yaşıyoruz. Doğa dinamit patlatılması sonucu katlediliyor. Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 Köylüler, Suveren köyünün hemen yanı başında Gülpınar (Muç) köyü sınırları içerisinde yer alan taş ocağından yükselen toz bulutlarının ağaçlarını ve bitkileri kurutarak akciğer kanseri vakalarını artırdığını belirttiler.

Köylülerden Mustafa Okçu ise yaptığı konuşmada:  Biz bu ocağı istemiyoruz. Çünkü mıcır elde edilmesi sırasında çok büyük oranda toz çıkıyor. Bölge tamamen tozla kaplanıyor. Bu tozlar ovaya yayıldığı zaman tüm canlıların sağlığı için zararlı çünkü kanserojen etkisi var. Ürünlerimiz için zararlı, onların büyümesini gelişmesini engelleyecek. Bu yer üstündeki zararı, bir de yer altı su kaynakları var. Dinamit patlatmalarıyla da, yeraltı su kaynaklarına büyük zarar verecek. Bu nedenle tüm yetkililere sesleniyoruz. Bu ocak bir an önce kapatılmalı.” Dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık