Sözer Akyıldırım’dan Bir Kitap: Daha Bir Hanedanı’n Çöküşü: Pehleviler

1 yıl önce
204 kez görüntülendi

Sözer Akyıldırım’dan Bir Kitap: Daha Bir Hanedanı’n Çöküşü: Pehleviler

21/04/2021

Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sözer Akyıldırım’ın ikinci kitabı ‘’İRAN &; BİR HANEDAN’IN ÇÖKÜŞÜ: PEHLEVİLER ‘’isimli kitabı yayınlandı.

Öğretim Görevlisi Sözer Akyıldırım; kitap hakkında şunları söyledi: Yüzlerce yıl Türk hanedanlıkları tarafından yönetilen Asya’nın bu kadim ülkesi hakkında ülkemizde yeterli çalışmalar yapılmamış, batı dünyasının üniversiteleri, basını, yazarları İran’ı ve Orta doğuyu bizden her zaman önde izlemişler ve yazmışlardır. Kitabımda İran’ın son yüzyılını inceledim.’’ Pehlevi Hanedanı yok olmanın eşiğine gelmiş bir ulusu modernleştirmek için yola çıkmış bir aileydi. Baba Ahmet Rıza Şah bir Reformisti.Okuma yazması olmayan,liderlik vasıfları güçlü olan bir liderdi. M.Kemal Atatürk hayranıydı.

Ülkesinde reformlar yapmak için çalışmaktaydı. İngilizler tarafından,Güney Afrika’ya sürgüne gönderildi ve orada öldü. Yerine oğul Muhammed Rıza tahta geçti.Genç Pehlevi ,yoksul halkın beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı. Muhammed Hidayet Mussadık tüm muhalif partilerin desteğiyle iktidara geldi. İran petrollerini millileştirdi.Ülkede siyasal kaos çıkınca Rıza Şah Roma’ya kaçtı.CIA ve MI6’ın desteklediği ordu darbesiyle Mussadık tutuklanır ve Şah ülkesine döner,iktidarını katı otoriter bir şekilde yönetir. Rıza Şah, artan yoksulluk, köylerden şehirlere göçler ve Ulemaya yapılan baskılar sonucunda, yüzyılın en büyük halk hareketiyle ülkesinde kovulur. 1980 yılında Mısır’da yaşamını yitirir.

Bu kitap bir hanedanın ibretlik hikâyesini anlatırken, kadim Asya ülkesinin sosyo kültürel yapısını da incelemiş.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık