SOSYAL MEDYA

1 yıl önce
222 kez görüntülendi

SOSYAL  MEDYA

SOSYAL  MEDYA

19/06/2021

Sosyal medya deyip geçmeyin; yalnızlık denizinin ortasında insanoğluna liman olmuştur.

Kentleşmeyle birlikte bahçeli evlerden apartman dairelerine taşınan için, artık “ev alma komşu al” sözü geçerliliğini yitirmiştir.  Artık onun için “hayırlı sabahlar” diyeceği, tenceredeki yemek için bir tutam tuz isteyeceği öte berisinde birileri yoktur.  Koskoca binalarda yalnızca kendi dairesinin kapısı tanıdıktır, diğerleriyse hepten yabancı.

Kişioğlu böylesine yalnızlık ortamında geride kalmış hısım-akrabasına, arkadaşlarına ve de daha başkalarına sosyal medya yoluyla ulaşmış oldu.  Selamlar, yazışmalar, fotoğraflar yoluyla eski günler hatırlandı, ilişkiler-eski düzeyda olmasa bile-tazelendi.

Adamoğlu sosyal varlık; -sanal alemde olsa bile- görüşmek konuşmak ister.

Bir Karadeniz türküsü vardır;”Herkesin bir derdi var/durur içerusinde” dizeleriyle bilinen.  Sosyal medyada bireyin içinde sakladığı ve çoğunluklara iletemediği dertlerini, sevinçlerini, ülkesine ait görüşlerini öğrenme fırsatı bulmuş olduk.  Hep birileri bizim adımıza bizi yazacak değiller a!  Çilingir sofraları, süslenmiş mekanlar bile resmi geçit yapıyor.  Varsın olsun, “dışavurum” diye bir ihtiyaç var.

Halktan saklanan nice olgular gün gelir sosyal medya aracılığıyla gün yüzüne çıkar.  Yönetilenler bu vesileyle “perde arkası”nı arada bir aralamış olurlar.  Son günlerde milyonların izlediği Sedat Peker videoları iktidarı derinden sarsmadı değil.

Düzey düşük, olmadık şeyler sergileniyor, siyasi bağlamda etkili değil diyenler var.  “Yüz fikrin yarıştığı, yüz çiçeğin açtığı” iletişim ortamında böylesi şeyler de olacaktır.  Sosyal medyayı “seçkinler kulübü” nitelemek ya da bir misyon yüklemek olası değil.  Onu işlevine göre bir yere koyacaksınız ve ondan olmadık işlevleri üstlenmesini istemeyeceksiniz, o kadar.  Hani eskiden derlerdi; fala inanma falsız da kalma, sözünü sosyal medya için uyarlamak pekala mümkün.

Onu bunu bırakalım; sabah kalktığımızda ilk yaptığımız, sosyal medyaya göz atmak değil mi?  Hayatımızdaki yeri istesek de istemesek de varlığını sürdürecek.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık