Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde

1 yıl önce
221 kez görüntülendi

Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde

08/04/2021

Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik: Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu neden çözülmüyor.

Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. Eksik, Bakan Pekcan’a, “Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu yetkililere bildirilmesine rağmen niçin çözülmemektedir?” diye sordu.

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, sınır ticaretinde nakliyecilik yapanların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi. Türkiye’den Gürcistan üzerinden Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ülkelerine taşımacılık yapmakta olan nakliyeciler yükleme yaptıkları araçları ile sınır kapılarında birçok sorun ile karşılaşmakta ve uzun süre sınır kapılarında bekletildiklerini ifade eden Eksik, “Özellikle ülkelerin birbirleri arasında kullandıkları TIR’ların geçiş belgesi ve ülkelerin karşılıklı olarak ücretini belirledikleri “DOZVOLA” belgesi önemli bir sorun oluşturmakta ve nakliyecilerin uzun süre sınır kapılarında beklemelerine sebep olmaktadır. Türkiye plakalı nakliyeciler pandemi nedeniyle Türkmenistan’ın tüm kara sınır kapılarını bu süreçte kapatmasından kaynaklı Rusya ve Kazakistan’ın transit geçiş olarak kullanıldığından ve transit belgelerinin erken bittiğinden kaynaklı sıkıntılar yaşanmakta, tüm bu sıkıntılar yetkililere bildirilmesine rağmen sorun çözülmemektedir” dedi. 

Yüksek Ücretle Vergilendirme Yapılıyor

Ayrıca, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük Komitesinin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu Türkiye’den Nahçıvan girişlerinde kamyonet, kamyon ve TIR araçları Sederek Gümrük İdaresi tarafından yüksek bir ücret ile vergilendirildiğini de hatırlatan Eksik, “Alınan karar gereği bir aracın(kamyon) Nahçıvan girişinde Sederek Gümrük İdaresi tarafından yol ücreti 20,Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine giriş ücreti 100 ve aracın Nahçıvan’dan çıkışı (depo ücreti) 50 dolar olmak üzere 170 dolar vergi alınmaktadır. Bu ücret 1362 Türk Lirasına denk gelmekte, uzun araç TIR (büyük kamyon) olunca bu ücret 270 dolar yaklaşık 2162 Türk Lirasına denk gelmektedir. Azerbaycan devletine bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük İdaresinin almış olduğu bu karar bitme noktasına gelmiş ithalat oranını büyük oranda darbe vurmaktadır. Sederek Gümrük dairesi zaman zaman keyfi kararlar almaktadır, örneğin bazı ürünlere sigorta adı altında vergilendirme uygulamaktadır. Azerbaycan Devleti ithalata konu olan ürünlerden Rusya devletinden alınan vergi oranı %18 iken bu oran Türkiye için %36 ile %38 arasında değişmektedir” ifadelerini kullandı.

Sınırlarımızda Transit Geçiş Belgesi Niçin Bulunmamaktadır?”

Eksik, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

Sınırlarımızda transit geçiş belgesi niçin bulunmamaktadır?

Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu yetkililere bildirilmesine rağmen niçin çözülmemektedir?

Nakliyecilerin büyük bir kısmı bozulabilen ürün, mal taşımaktadır, Bakanlığınızın zarara uğrayan nakliyecilere yönelik bir çalışması var mıdır?

Bürokrasinin ağır çalışması uluslararası nakliyecilerin sınırda çaresiz kalmalarına sebep olduğu birçok kez basına yansımış durumdadır. Bakanlığınız çözüm noktasında ne zaman harekete geçecektir?

Türkiye plakalı araçlar ne zamana kadar sınırda bekletilecektir?

Özellikle Ardahan-Aktaş sınır kapısı, Artvin Sarp sınır kapısında beklemekte olan nakliyecilerin sorunları ne zaman çözülecektir?

Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük Kapısı)’nin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu yüksek vergilendirme ve ücretin makul seviyeye indirilmesi noktasında Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

İthalata konu olan ürünlerde Rusya’dan %18, Türkiye için bu oran%36 olmasının sebebi nedir, bakanlığınızın Azerbaycan devleti ile sorunun çözümüne yönelik bir girişimi var mıdır? Türkiye ithalatçılarının cezalandırılmasının sebebi nedir?

Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük İdaresi) tarafından Türkiye ithalat ve ihracatçılarına yönelik resmi olmayan sigorta, vergi adı altında ücretler alınmaktadır, Bakanlığınızın sorunun çözümü adına keyfi uygulamaların son bulması adına girişimi olacak mıdır?” (Evrensel)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık