SİNAN OĞAN’IN HEMŞERİSİ OLMAK

2 yıl önce
2.833 kez görüntülendi

SİNAN OĞAN’IN HEMŞERİSİ OLMAK

14/02/2020

 SİNAN OĞAN’IN HEMŞERİSİ OLMAK

Sinan Oğan evvelki dönem milletvekili olduğu zamanda Batı’ya çocuklarımın yanına kısa süreliğine gelmiştim. Bursa, İzmir, Selçuk,  Kuşadası filan geziyordum.

         Taksiye binersin, şoför memleketi sorar. Iğdır dediğimde hemen “Haa Sinan Oğan’ın memleketi yani.”

         Berbere giderim tıraş olmaya. Laf lafı açar. Sorar ustura boğazıma dayalı olarak, Iğdırlıyım deyince “Yiğit Sinan Oğan’ın hemşerisisin demek.”

         O günlerde bu durumu olağan karşılamak mümkündü. Zira Sinan Oğan,  hemen her Allah’ın günü televizyonlarda sabahlara kadar tartışma programlarında boy gösterirdi.

         Ağırbaşlılığı, efendiliği, konulara hakimiyeti ve karşı tarafı hem ikna hem de iddialarını çürütme beceri ve yeteneğini gösterir, izleyicilerin de gönlünü fethederdi.

         Şimdi milletvekili filan değil. Öyle eskisi kadar sık da televizyonlara çıkmıyor. Ama inanın, Bartın, Bursa, Manisa, Selçuk, Kuşadası, Aydın illerini gezdim, geziyorum. Özellikle pazar yerlerinde alışveriş yaparken satıcılar, konuşmamdan, ürünlerin yerel adlarını söylememden etkilenerek nereli olduğumu sordular.

         Örneğin baharatçıdan “sarıkök” aldığımda, çamaşırcıdan slip yerine “tuman” istediğimde, kaşar peynirinin kalitelisini şıp diye bulduğumda, hemen memleketimi sordular. Iğdır dediğimde de hepsi Sinan Oğan’ın hemşerisisin demek dediler. Hala gönüllerde, zihinlerde bir marka olarak yerini koruyor. Her şehir kendi markasını yaratır. Sinan Oğan’da Iğdır’ın sosyal markası olmuştur artık.Iğdır denince akla Sinan Oğan,Sinan Oğan denince Iğdır akla geliyor.

         Ben de hemşeri az gelir. Hem öğrencim, hem akrabam, hem de iyi bir dostumdur deyip sohbet ediyoruz.

         Hepsinin ortak kanaati şu:
         Sinan Oğan bilgili, yurtsever, milliyetçi, çağdaş, vatanına milletine bağlı olduğu kadar, cesur, yiğit de aynı zamanda. “O ki hainlere, satılmışlara, liboşlara hadlerini bildiriyor ya, hele şu Suriyeliler konusunu anlatırken. Bu Suriyeliler tam başımıza bela oldular. Ekmek elden su gölden yaşıyorlar. Bir de üste geliyorlar , Sinan Oğan bunları anlatınca televizyonu bağrıma basasım geliyor abi! demeleri insanı mest ediyor. Doğal olarak gururun okşanıyor.

         Iğdır eskiden coğrafya kitaplarında, doğuda pamuk yetişen ender yerdir denilirdi. Sonra kaysısı ile ünlenmeye başladı. Ama Sinan Oğan bunların hepsini bastırdı ve öne geçti. Artık Iğdır bu adla anılır oldu. En azından siyasetle ilgilenen çevrelerde.

         Sinan Oğan kolay yetişmiyor. Türkiye gibi çok sorunlu ve parçalı bir ülkede, netameli, dalgalı bir ülkede, medyada, siyasette, stratejik konularda yer bulup ön alıyorsa bu insanımıza sahip çıkmak, moral verip destek olmak,  asgari görevimiz olmalıdır.

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık