18/05/2020

 SERDAR ÜNSAL’IN ÖNERİSİ

          Serdar Hoca Yeşil Iğdır’daki köşesinde,eski cezaevinin yerinin park olması planlandığından bahisle, bu konudaki görüşlerini yazıyor.

          Öğretmen olmanın ve bu konuda yıllarca çaba göstermenin verdiği sağlam bir mantık ve yorum ile oraya bir ortaokul yapılmasının isabetli olacağını gerekçe ve rakamlarla anlatıyor.

          Bir öğretmen eskisi olarak benim  kendisine hak vermemek mümkün değil.

          Ben o mahallenin sakinlerinden değilim.Ancak Serdar Hoca’nın rakamlar ve gerekçelerine baktığımda haklı olduğunu görüyor ve bu düşüncesini, önerisini destekliyorum.

          Ne var ki burada tek bir “sakıncalı demeyeyim de” bir pürüz olabilecek nokta var.O da İnönü Ortaokulunun eski cezaevine pek yakın olması.Ve şayet buraya bir ortaokul yapılırsa iki okul adeta aynı sokakta olacaklardır.

          Serdar’ın da belirttiği gibi okullarımız artan nüfus tazyiki altındadır.Ve yapılan bunca okula rağmen istenen ölçünlü seviyeye ulaşılamamaktadır.

          Dolayısıyla bu semte yani Valilik Yoluna bir ortaokul yapılmalıdır. Mümkünse bu okul valilik yolu sonlarına doğru olmalıdır.Nüfus yoğunluğu da o tarafa doğru kaymaktadır.

          Yanısıra Valilik Yolu tıkış tıkış olmuş ve adeta insanlar hava alamamaktadırlar.

          Sonradan görme insanların,köy harmanından, yayla eteklerinden gelmekle birden bire kentli olunmuyor.Tamam.Kentte yüksek nitelikte bir dairede oturabilirsin ama doğadan, iletişimden, mahalle sevgi ve dayanışmasından uzak kalmak, insan doğasına ve yapısına çok ters.Yıpratıyor.Hırpalıyor ruhları da bedenleri de.

          Hakveyis Göleti’nde yapılacak olan park, insanların günü birlik gezme, oturma, nefes alma gereksinimlerini karşılayamaz.Ve zaten orası da Valilik Yoluna hayli uzaktır.

          Ama Serdar’ın önerisi de yabana atılacak gibi değildir.

          Başta da dediğim gibi Valilik Yolunun yukarı kısımlarına bir ortaokul yapılma ve fakat cezaevinin yerinin park olarak hayata geçirilmesi bana daha makul gelmektedir.

          Mahalle sakinleri,muhtarlıklar.Belediye,Valilik bu konuya tez elden eğilmelidir.Benim önerimin hayata geçmesi olanaksız ise Serdar’ın önerisi dikkate alınmalıdır.

          Bakalım konuya yıllar yılı emek vermiş iki öğretmen ve gazetecinin önerisi mi hayata geçecek yoksa siyaset simsarlarının,rantçıların baskısı mı rağbet bulacak.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir