Seralarda Alçak Tünellerde Yetiştirilen Marullar Hasat Edildi!

1 ay önce
65 kez görüntülendi

Seralarda Alçak Tünellerde Yetiştirilen Marullar Hasat Edildi!

Seralarda Alçak Tünellerde Yetiştirilen Marullar Hasat Edildi!

03/01/2023

Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizdeki (TUAM) seralarda oluşturulan alçak tünellerde yetiştirilen Fiyonk, Carmesi ve El Maria çeşidi marulların hasadı tamamlandı.

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşan Iğdır Üniversitesi, TUAM bünyesinde önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Iğdır Üniversitesinin Çiftliğindeki seralarda oluşturulan alçak tünellerde yetiştirilen Fiyonk, Carmesi ve El Maria çeşidi marulların üretim safhaları, alanında uzman akademik personeller tarafından takip edildi.

Üretim sürecinde Iğdır’da eksi 9 dereceye kadar inen hava koşullarına rağmen, marullar soğuk havadan etkilenmeden başarılı bir şekilde yetiştirildi.

TUAM Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Serdar Sarı ve Arş. Gör. Kaan Küçükerdem tarafından çalışmaya ilişkin şu bilgiler paylaşıldı;

“Bu çalışmada Iğdır’da örtü altı üretimde enerji tüketmeden (ısıtma yapılmadan) üretim periyodunun uzatılabileceğini göstermek istedik. Mevcut seralarımızın içerisine alçak tüneller yerleştirerek ısının korunmasını ve marul bitkisinin fizyolojik isteklerini sağlamayı amaçladık. Elde edilen sonuçlara göre sera içi sıcaklık değerleri dış ortam koşullarına göre 4-5 derece, alçak tünel iç ortam hava sıcaklığının ise sera iç ortamına göre 4 derece daha yüksek olduğunu gözlemledik. Çalışmanın il genelinde üretim yapmak isteyen çiftçiler, kadın ve genç girişimcilerimize örnek olması dileriz.” Haber: Fırat Akkuş

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık