SENARİST KİM, OYUNCU KİM?

4 ay önce
135 kez görüntülendi

SENARİST KİM, OYUNCU KİM?

17/12/2020

  SENARİST KİM, OYUNCU KİM?

Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, oyun yazarının kim, oyuncusunun kim olduğunu bilmediğimiz! Buna karşın izlemekte mecbur bırakılan milyarlarca seyirci!

Her seferinde farklı senaryo, her seferinde cismi, cinsiyeti, dini, dili ırkı tespit edilemeyen oyuncu!

Her perde açılıp kapandığında, seyirciye manevi haz yerine acı, keder ve hüsran yaşatan bir sahne!

Biz eleştirmenlerin bile farklı açılardan baktığı kocaman bir gölge oyunu!

Zorunlu seyir ve bilet bedeli ağır! Bu bedeli ödeyenler ise, ne siyasiler, ne de para babaları oluyor! Ödeme gücüne bakmaksızın bu bedel, her oyun oynadığında, KDV’si dahil edilerek, düşük gelirli olanda, zorda kalana, dara düşene evine ekmek götüremeyene kesilir!

Tabii ki, kimliği, kişiliği dini, dili, ırkı belli olmayan bu senarist ve oyuncular, belli bir bilgi ve belli bir güce sahip seyircilerden oyunu seyretme bedelini tahsil edemez! Çünkü bu kesim tevekkül yerine mücadele etmeyi, bilgi edinmeyi, nedenleri ve niçinleri araştırarak kararlar alır.

Bedel ödeyenler ise genelde ve çoğunlukla tevekkül edenler olur! Çünkü, bu kesim, tembelliği kendilerine şiar edindikleri gibi, sorgulamadan yaşamayı, kendinden güçlü olana boyun eğip biat etmeyi Tanrının bir emri, alın yazısı ya da kader olarak kabul ederler!

Doğal olarak, çoğunluk biat kültüründen gelen kesim olduğu için, yaşamın her alanında, ister siyasi olsun, ister ise ekonomik alan olsun. İşte bu biat kültürü mensupları, toplumun, toplumların kaderini siyasi alanda da belirlemiş olur!

Dolayısıyla bu tiyatro oyununda, tevekkül ya da biat kültürü toplumu olmadığı icin Corona aşısını 6 dolar’a alırken, biat kültürünü şiar edinmiş toplumlar ise, 60 dolar’a alıyor! Üstelik de, dünyanın itibar etmediği Çin malı aşı!

Gelinen noktada senarist kim, oyuncu kim? Çözebilmek mümkün değildir

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık