05/08/2020

 SAYIN VALİ/BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ ŞUNLARA BİR EL ATSANIZ

          Sayın Vali,belediye başkanlığına vekalet etmeniz nedeniyle bu yazıyı kaleme alıyorum.

          Yıllardır yazar dururum.Hatta Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile zaman zaman tartıştım.İtiraz ettim.Ama bir türlü anlatamadım.

          Park ve Bahçeler Müdürlüğü Mart ayı sonlarında kaldırım kenarlarına ve refüjlere dikilmiş ağaçları budar.Ama ne budama.Ağacın bütün dallarını keserler.Yalnızca gövde kalır.Zavallı ağaç nefes alamaz.Ağustos ayı sonlarına kadar ancak kendine gelir.Mevsim geçmiştir.Gölge yapamaz.Zira dallar ancak incecik filizlerdir. Seneye yine aynı işlem.

Ağacın kalınlığına oranla dallar ne kadar cılız

          Kaldırımlardaki, parklardaki ağaçların hemen hepsi böyle.Bir işe yaramazlar. Bana dedikleri hep şudur.”Efendim yeni sistem ve teknik budama böyleymiş.” Sanki ne ağaç görmüşüz ne budama.

          Lütfen Sayın Vali şimdiden emir buyurun.Vakti geldiğinde ağaçları hiç budamasınlar.Bıraksınlar büyüsün.Gölgelik yapsın. Oksijen versin şehrimize.Tozu toprağı tutsun.Durdursun.Bu durumda hiç bir şey yapamıyor zavallı ağaç!

          Tam inşaat sezonu.Bundan dolayı yollar caddeler kazılıyor. Ağır iş makineleri var. Tahrip oluyor Vesaire.Bu tür yerlerin hemencecik onarılması düzeltilmesi gerekirken Belediye personelleri adeta arazi olmuş durumda.Sizin ise işiniz başınızdan aşkın.Ve fakat belediyeden  hangi  yetkiliye desek alacağımız cevap belli.Bu nedenle size hitaben yazmak zorunda kalıyorum.

          Aşağıdaki resim şehrin en işlek yerinde çekildi. İrfan Caddesi.Iğdır İş Merkezi önü. Belediye yetkililerinin görmemesi haberdar olmaması imkansız ama …

          Şu inek o refüjü nasıl aşıp içeri girmiş demeyin.O hayvanın sahibi refüj telini bir yerden sökmüş.Hayvanı refüje saldıktan sonra kapatıyor.Otlatma bitince aynı işlemi tersine yapıyor.Kimsenin umurunda değil bu halkın devletin malıdır diye.

Kaldırım işgallerini yazmaktan yoruldum.Malumlarınız olduğu üzere kaldırım yayaların yürümesi içindir.Ama esnaf işgal etmiş,Kimse kaldırımlarda yürüyemiyor.Kaldırımın hemen yanına da araçlar park ediliyor. Çoluk çocuk var.Yaşlısı var.Cazgır esnaf ile kimse baş edemiyor.Ama siz emir verirseniz bıçak kesercesine çözülür.

Düğün mevsimi. Bulaşıktan ötürü düğünler üstün körü yapılıyor.Ama gece geç saatlerde bir cayırtı kopuyor ki sormayın.Maytaplar art arda ateşleniyor.Düğün mü,çatışmamı var belli olmuyor.Evdeki bebeler korkuyorlar.Emniyet müdürlüğü buna bir düzenleme getirmelidir.

          Göstereceğiniz hassasiyete şimdiden teşekkürler.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir