SAYGIYA DEĞER VALİ BASIN-KURUMLAR ARASINDA KAOTİK BİR DURUM SÖZ KONUSU

4 ay önce
127 kez görüntülendi

SAYGIYA DEĞER VALİ  BASIN-KURUMLAR ARASINDA KAOTİK BİR DURUM SÖZ KONUSU

SAYGIYA DEĞER VALİ

BASIN-KURUMLAR ARASINDA KAOTİK BİR DURUM SÖZ KONUSU

05/01/2022 

İletişimin, teknolojinin gelişmesi sonucu, herkesin elindeki dokunur telefonlar, aynı zamanda fotoğraf makinesi, görüntü ve ses kayıt cihazı olarak da işlem yapmaktadır. Bu nedenle önüne gelen, kendini gazeteci yerine koymakta ve hava atmaktalar. İki resim çekerler ve sanal ortamda yazarlar. Kendileri gibi üç beş tane cehl ü cühela okuyucudan beğeni aldı mı oldu bize gazeteci.

Ve ne hazindir ki kimi kamu görevlileri de bunları gazeteci olarak görüp, çekinmekte ve görev ve yetkilerini kullanmaktan kaçınmaları tereddüte, çekingenliğe götürmekte ve kaoitik- karman çorman bir ortam oluşmasına yol açmaktadır.

Şöyle ki adamın Savcılık Basın bölümünde beyannamesi, bildirisi yok. Dolayısıyla herhangi bir gazete çıkarma ehliyeti yok.

Bürosu adresi yok.

Telefonu ise habire değişir. Ama borcundan, ama alacaklılardan kaçınmak için.

Web sitesi yok

Herhangi bir gazetede yazarlığı, muhabirliği ya da yöneticiliği yok.

Matbuat işçisi de değil.

Okur yazarı da yok. İki cümleyi bir araya getiremeyecek ilk mektep kaçkını

Ama her ne hikmetse gazeteci.

Şundan. Faceede bir sayfası var. Orada abuk sabuk yazılar yazar ve gerek vatandaş ve gerekse kamu yöneticileri üzerinde tahakküm oluşturmaya çalışırlar.

Amirler memurlarda bu şirret ve seviyesiz insanlardan çekinir ve muhatap olmamak adına susarlar.

Bu kaoitik duruma el koyup çözüm getirmelisiniz saygıyadeğer Vali. Nasıl mı?

-Amir ve memurlara yönelik bir sirküler yayınlayarak gerçekten gazeteci olmayan bu tür insanlar ile muhatap olmamalarını,

-657 Sayılı Memur Yasasına göre herhangi bir açıklama ya da bilgi verme yetkisinin tamamen size ait olduğunu ve sizin onay ya da izniniz olmaksızın kimsenin, gerçek basın mensuplarına dahi bir açıklamada bulunamayacaklarını,

Yukarıda niteliksizliklerini sıraladığım kişilerin kamu kurum amirlerini rahatsız edecek, aşağılayacak, karalayacak, iftirada bulunacak tutum ve davranışlarına aldırıp önem vermemelerini, gerekirse yasal yollara başvurmalarını ve her haklı amirin İlin Valisi olarak yanında ve arkasında bulunacağınızı bilmeleri, bu memur v e amir arkadaşları rahatlatacak ve görevlerini daha bir şevkle huzurla yapacaklarını düşünmekteyim. Çünkü bana bu konuda hayli şikayet geliyor. Memurlar gazeteci pozlarına bürünen bu kendini bilmezlerin tazyik ve tehditlerinden bıktıklarını söylüyorlar.

Bir başka şey ise kurumlardan bize yeterli ve sağlıklı bilgi akışı olmamaktadır. Birçok toplantılar, çalışmalar hizmetler bize yansımamakta ve idare ile halk arasında bir köprü olan ve halkın sağlam dürüst objektif bilgi almasını haber almasını sekteye uğratmaktadır.

Dediğimiz zaman ise cevapları şu oluyor. Hocam, biz çalışmalarımızı kurumun Web sitesine koyuyoruz oradan alabilirsiniz.

Niyet iyi ama pratikte bir değeri olmadığı gibi uygulanması da imkansız. Gazetecilik açısından da kıymeti harbiyesi yoktur.

Ben toplantıya gideceğim. Söylenenleri dinleyeceğim. Geçmişte bu konuda herhangi bir toplantı yapılmışsa karşılaştırıp zihnimde değerlendireceğim. Soru soracağım.

Bütün bunlar yok. Kapalı devre bir toplantı yapılıyor. Basından kaçılıyor. Daha doğru bir deyişle halktan, denetimden, şeffaflıktan kaçınılıyor. Adı da BASINA KAPALI TOPLANTI,

Ardından da haber, kendilerince allanıp pullanıp, kurum sitesine konuluyor. Ve bize de yol gösteriliyor: Sitemizden alabilirisiniz.

Ben Valiliğin mi, Belediye, Rektörlük Jandarma,  Emniyet, İl Özel İdaresi Milli Eğitim, Tarım, Sağlık ve daha onlarca kurumun sitesine gireceğim. Kurumun çalışmalarını oradan alacağım.

Sayın kurum amirleri, zaten siz sitenize koyduğun anda, bu haber halka açık hale gelmiştir. Ve kamuoyunun olmuştur. Dolayısıyla basına kapalıdır diye kavram aşılmıştır,

Personeliniz var. Basın grubuna toptan haberi geçerseniz olur biter ama bir gazeteci her gün elliden fazla kurumun sitesine nasıl girer ki.

Bu kaotik karmaşaya son verip, bizlerin haber almasını, bilgi akışını kolaylaştırmanız doğal olarak halkın bilgilendirilmesi olacaktır.

Çağdaşlığın ve demokrasinin gereği de budur. Gazetecinin görevi de

Saygılarımla arz ve talep ederim.

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

Akay AKTAŞTarafından gönderilen en son gönderiler

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık