ŞAMİL AYRIM: HOCALI KATLİAMINI UNUTMADIK

1 yıl önce
194 kez görüntülendi

ŞAMİL AYRIM: HOCALI KATLİAMINI UNUTMADIK

26/02/2021

Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Hocalı katliamını hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız ”dedi.

Şamil Ayrım, yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi: ”Ermeni güçlerinin, Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamın üzerinden 29 yıl geçti.

Bugün sözde soykırım iddialarıyla Türkiye’yi suçlayan Ermenistan devlet yetkililerinin talimatları doğrultusunda Ermeni güçleri ve teröristleri Hocalı ’da sivil, silahsız, çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapmadan resmi verilere göre 613 (106’sı kadın, 63’ü çocuk 70 den fazlası yaşlı olmak üzere) kişiyi vahşice ve hunharca katletmişlerdir. Kentte birkaç gün süren katliam, talan ve tecavüzler sonucu 487 kişi bölgeden yaralı olarak kurtulmuş, 1275 kişi ise esir alınmıştır.

Katliamdan şans eseri kurtulanların anlattıkları yanında, şehit olanların naaşları üzerinde daha sonra yapılan incelemeler sonucu; sivil halkın bir kısmının kafa derilerinin tam bir vahşet örneği gösterilerek yüzüldüğü, gözlerinin oyulduğu ve organlarının kesildiği veya koparıldığı tespit edilmiştir.

İnsanlık tarihinin en gaddar ve en acımasız katliamının bir tesadüfün neticesi olmayıp, aksine uzun sürelerden beri Ermeniler tarafından, Azerbaycan halkına karşı yürütülen planlı ve kararlı soykırım ve etnik temizlik siyasetinin bir eseri olduğu açıktır. Bu amansız ve vazgeçilmez sinsi siyaset, Ermeni diasporasının ve Ermeni lobilerinin her türlü destek, yardım ve kışkırtmalarıyla yıllar boyu sürdürülmüştür. Uluslararası kuruluşların bağlayıcı kararlarına rağmen, katliam sorumlularının yargı önüne halen çıkarılmamış olması da son derece düşündürücüdür. Katliamın sorumlularının yargılanması için çabalarımız sürmektedir, sürecektir.

Ermeni güçleri tarafından acımasızca katledilen 613 kardeşimizi hiç unutmadık ve unutturmayacağız. İnsanlık tarihinin en gaddar ve acımasız soykırımının 29. yıl dönümünde şehadete yürüyen kardeşlerimizi rahmetle yad ederken büyük bir hüznü ve matemi yüreğimizde çok derinden hissediyoruz.

Bir kez daha Hocalı katliamını şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailelerine ve tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık