Sağlık Bakanı: Iğdır’da Koronavirüs Vaka Sayısı Yarı Yarıya Düştü

2 yıl önce
368 kez görüntülendi

Sağlık Bakanı: Iğdır’da Koronavirüs Vaka Sayısı Yarı Yarıya Düştü

18/10/2020

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti, bin 812 yeni hasta tespit edildi. Koca yaptığı açıklamada, “Oldukça riskli sonbahar aylarına girdik. Sonbahar ve kış koronavirüs için fırsat ayları olacak. Korona grip üzerinden yayılırsa baş etmek zorlaşır” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs’ün (Kovid-19) Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı.

Tabloya göre Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti,  bin 812 yeni hasta (semptom gösteren ve koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam vefat sayısı 9 bin 153’e, hasta sayısı ise 343 bin 955’e yükseldi.

Koca’nın paylaşımı şöyle: “Bugün tespit edilen 1.812 hastamız var. Ağır hasta sayımız uzun bir aradan sonra artış eğiliminde. Vaka sayısı artan illerde tedbirlere uyup azalan illerde tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir. Tüm bölgelerimizde tedbirlere eksiksiz uymalıyız.”

Basın Toplantısı Düzenledi

Öte yandan Koca koronavirüs tedbirleri kapsamında Erzurum’da basın toplantısı düzenledi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“*Oldukça riskli sonbahar aylarına girdik. Önümüz kış. Sonbahar ve kış koronavirüs için fırsat ayları olacak.

* Koronavirüs bir de grip üzerinden yayılırsa baş etmek zorlaşır.

* Eldeki bilgilere göre, virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı. Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Tüm ülkelerde son 24 saatte tespit edilip bildirilen vaka sayısı 429 bin. 

* Tahminlere göre dünyadaki vaka sayısı 70 milyonu geçmiş durumda.

*  İş yerleri dikkat edilmesi gereken bir ortamdır. Herkes taşıyıcı gibi hareket etmeli, önlem almalıdır.

*  İstanbul, Bursa, Kocaeli, Denizli, Kahramanmaraş’taki artış elbette bütün Türkiye için bir risk.

* Erzurum’da vaka ve poliklinik sayılarında 1 ay öncesine göre yüzde 60 düşüş görüyoruz. Vakalarımız yaklaşık üçte bire indi. Yoğun bakım oranı yüzde 42, solunum cihazı oranı yüzde 27. Ağrı’da vaka sayılarında yüzde 75 oranında, Bingöl’de yarı yarıya düşüşlerimiz mevcut. Bingöl’de yatak doluluk oranımız yüzde 27. Ardahan’da son dönemde geç en aya göre yarı yarıya azalma yaşandı. Ancak son iki günde az da olsa artış görüyoruz. Ardahan’da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım ise yüzde 73.

* Erzincan’da vaka sayımız yüzde 65 oranında düştü. Yatak doluluk oranı yüzde 47, yoğun bakım yüzde 63. Iğdır’da vaka sayısında yarı yarıya düşüşten söz ediyoruz. Kars’ta yüzde 25, Tunceli’de yüzde 40 azalma görüyoruz. Tunceli’de yatak doluluk yüzde 25’dir. Bugün değerlendirmelerini yaptığımız illerin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu ancak rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini söylemek istiyorum

* Vatandaşımıza açıklamadığımız hiçbir bilgiyi Dünya Sağlık Örgütü’ne vermeyiz.

* Yaklaşık 1 ay önce Türkiye genelinde yayılımcı bir durum vardı. 1 ay öncesine göre yayılımın önünü kestik.

* Yüz yüze eğitim ile ilgili açılan okullarda vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Açılan sınıflarda açılmayanlara göre vaka düşüşü görüyoruz. Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yanayız.

* (Aşı çalışmaları) 1.5 ay içerisinde yapılan aşıların sonuçlarını öğrenmiş olacağız. Bu yıl faz 3 çalışması yapılan aşılardan biri uygulanabilir.

* (Yeni kısıtlamalar olacak mı?) Yeni tedbir düşünmüyoruz ama olmayacağı anlamına gelmez.”

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık