ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU

1 yıl önce
182 kez görüntülendi

ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU

09/03/2021

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Görevimiz İlk Yardım” sloganı ile başlattığı “İlk Yardım Eğitimi Seferberliği” kapsamında, Iğdır İl Milli Eğitim müdürlüğünce Iğdır 70. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasında bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü ilk Yardım Eğitim merkezinde öğretmenlere eğitim verilmeye başlandı.

 Okullarda çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla başlatılan “İlk Yardım Eğitimi Seferberliği” kapsamında verilen eğitimlerle, tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenler,  öğrencilere ilk ve ivedi sağlık desteği sunabilecekler.

 Iğdır’da da 25 Ocak 2021 itibarıyla çevrimiçi ortamda verilmeye başlanan İlk yardım eğitimleri uygulamalı olarak verilmeye başlandı.

Eğitim ilk etapta öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına sonrasında ise öğrenci ve velilere verilecek. Çevrimiçi eğitimleri tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Müdürlüğünün İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde Coranavirüs tedbirleri çerçevesinde yüz yüze uygulama eğitimleri verilmeye başlandı.. Sağlık Bakanlığının İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda gerekli eğitimleri alan kursiyerler, ilk yardımcı sertifikasına sahip olacaklar.

“Eğitimler ile çocuklarımız daha güvende olacak”

  İlk yardımın hayat kurtardığına vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, doğru ve zamanında yapılan ilk yardım müdahalesinin hayati açıdan çok önem taşıdığına değindi. Gönen, “Bakanlığımızın başlattığı ‘İlk Yardım Eğitimi Seferberliği’ projesine ilimiz olarak destek veriyor olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın sağlığını ve can güvenliğini her şeyden üstün tutuyoruz. Bu bağlamda tüm eğitim camiasının ilk yardım eğitimi alması son derece önem arz ediyor Amacımız; Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, İlk yardım konusunda yeterli eğitim almış Yönetici, Öğretmen ve Personel yetiştirmek; İlkyardım eğitimi alan, Öğretmen ve Personel sayısının artmasını sağlamaktır…” dedi.

Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Merkezi Müdürü Latif Alma, “İlk yardım eğitimi, insan hayatının kurtarılması ve yaşamın daha kötüye gitmemesi için önemlidir. Her insan yaşamı kutsaldır; ancak Milli Eğitim açısından baktığımızda anne ve babalar için çocukları çok kıymetlidir. İlk yardım eğitimleri ile çocuklarımız daha güvende olacaklar. Tıkanmalar, TYD, zehirlenmeler, boğulmalar, bilinç bozuklukları, yanıklar, donmalar, sıcak çarpmaları,  vücuda yabancı cisim kaçması gibi ilk yardım konularında hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verilerek, öğretmenlerimiz donanımlı olarak ilk yardımcı kimlik kartı ve sertifikasına sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla ilk yardım eğitimi alan öğretmenimizin yaşadığı yer, ailesi, komşusu hatta sokak daha güvende. Doğru uygulanan ilk yardım hayat kurtarır” ifadelerine yer verdi.

Iğdır’da görev yapan tüm öğretmenler, ilk yardım eğitiminden geçirilerek sertifika alacaklar. Verilen eğitimlerle, tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenler,  öğrencilere ilk ve ivedi sağlık desteği sunabilecek.İlk yardım eğitimleri yıl boyunca devam edecek.

İlk Yardım Eğitim Merkezinde ilk yardım eğitimleri, 8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere toplam 16 saat . Ardından 4 saatlik yine teorik ve uygulamalı ölçme değerlendirme süreci gerçekleşiyor. Eğitimler 8 saatlik teorik bölümü eğitim merkezlerinden online olarak, 8 saatlik uygulamalı bölümü ise yine bu merkezlerde maske, mesafe, temizlik kuralları çerçevesinde yüz yüze yapılıyor.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık