17/05/2020

NORMALLEŞME

Şu zorunlu tatil bitse de normal yaşama dönsek, diyor çoğunluk.  Bizler, ülke olarak her meselede olduğu gibi sokaklara dökülerek, salgın bitti algısı yaratmaya çalışıyoruz.  Avrupa ve Amerika’da ahali sokakta gösteri yaparak normale dönüş talebini dile getiriyor.

Yaman bir yanılgı var, normale dönüş özlemi duyanlarda; “normal” denilen gerçekte “normal” mi?

Neo-liberal sistem üretim-tüketim çılgınlığını salgına rağmen sürdürme isteğinde.  Örneğin, okullar kapalıyken AVM’ler açılıyor; parklar, sahiller yasakken futbol maçlarının başlama tarihleri ilan ediliyor.  Kapitalizmin gem vurulamaz kâr hırsı her şeyi kirletiyor; atmosferi, çevreyi, denizleri.  Yüzmeye can attığımız denizlerimiz, yeşilliğine doyamadığımız çevremiz uzun bir süredir normal değil.

Etin lezzeti, yumurtanın kokusu, sebzenin rengi kaybolmuş.  Raflarda uzun süre saklanabilsin diye çeşitli kimyasallarla harman edilen besinleri bünyemiz yabancı buluyor, kabul etmiyor.  Etkileri, kanser başta olmak üzere ölümcül hastalıklara yol açan bu beslenme tarzımız da normal değil.

Dünyamızı kimler yönetiyor, bir bakın.  Sözleriyle, icraatlarıyla, geçmişleriyle yadırgıyoruz; normal bulmuyoruz.

Apartmanlarda yaşıyoruz.  Yıllar yılı kapı komşu olduğumuzun adını bile bilmiyoruz; asansörde bir kerecik olsa bile selamlaşmamışız.  Kan bağı zaten unutulmaya yüz tutmuş; kardeş kardeşi unutmuş.  Dinsel ve ulusal günlerimiz yasak savar olmuş.  Bu tarz “sosyal varlık” kimliğimiz normal değil.

Yeryüzünde açlık ve işsizlik kol geziyor.  Ülkeler-bölgeler-sınıflar arasında eşitsizlik had safhada.  Milyonlarca insan, karda-çamurda binlerce km yürüyerek kendine yeni bir ülke arıyor.  Açlık ve sefalet görülmemiş düzeyde.  Ekmeği yavan suya banıp karın doyurma manzaraları, tonlarca besin maddesinin çöplüklere döküldüğü günümüzde normal değil.

Kapitalizmin bekçileri salgın sonrası yarattıkları “anormal düzeni” nasıl tedbirlerle nasıl sürdürülebilir kılacaklarını tartışıyorlar.  Adını şimdiden koymuşlar: yeni yaşam.  Sömürülen/yönetilen/anormalliğe alıştırılan yığınların salgın sonrası bir fikirleri yok.  Bari coronavirüs onlara neyin normal, neyin anormal olduğu konusunda bir fikir verse!

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir