NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ?

5 ay önce
268 kez görüntülendi

NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ?

01/12/2020

NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ?

Nicelik mi? Nitelik mi? Sorusuna ışık tutmak!

Eğitimini, tamamlamamış, ekonomik refah düzeyi, milyonda bir ile, üç arasında seyreden, kulaktan dolma bilgilerle, biz babamızdan böyle gördük. Dedemiz, ninemiz bize böyle anlatırdı. Diye, bağnazligi, geri kalmışlığı kendisine şiar edinen ülkeler gibidir bizim ülkemiz.

Bu yüzden, eğitim ve kültür seviyesi düşük insanlarla, bir ideolojiyi, bir dini, yada bilimi tartışmak, sizi aşağıya çeker!

Bu gibi tartışmalarda siz, oldukça iyi niyetli olabilirsiniz. Belki karşıdakini aydınlatarak kazanır, gözlerini açarım diye diyaloğa, tartışmaya girmiş olabilirsiniz. Lakin daha ilk cümlesinde, karşıdaki kişi kendisini ele verir. Aktaracağınız bilgileri almaya ve kodlamaya açık ya da kapalı biri olduğunu anlarsınız.

Şayet iletişim halinde olduğunuz kişinin duyuları açık ve söylenenleri imgesinde kodlayip geri bildirimde bulunuyorsa, üzerinde tartışılan konuyu devam ettirirsiniz. Değilse noktayı koyar, kendinizi aşağı çekmeye daha fazla izin vermezsiniz!

Henüz dinin, din söylemlerinin ve dinin arkasına gizlenerek her türlü pisliği yapmanın mubah sayılmadığı zamanlarda yetişmiş, ahlakı, erdemi ve dürüstlüğü kendisine şiar edinmiş bir babanın oğluyum. Ne var ki babamın bana öğretisi, dinin kurallarından ziyade, ahlaklı bir birey olmanın faziletiydi. Bu sebeple babamı rahmetle anıyorum.

Bütün bunları neden anlattığıma gelince; 20 yılı aşkın bir süredir din adına ahkam kesenlerin, dini ne kadar kirlettiği, dini kullanarak ne kadar çalabilirim, hangi yetimin, hangi dulun hakkını gasp ederim düşüncesi, üzerine yapılandırıldı.

Bu düşünce akımı, sadece namaz kılmayı Allah’ın emri sayıp, yine Allah’ın yanlış ve yasaklarını yok hükmünde sayarak, yetim hakkı yedi. Dul hakkı yedi.
Komşu hakkı yedi. Hırsızlık yaptı.
Zina yaptı.
Erkek çocuklara tecavüz etti.
Yaşı 70′ varmış hacı bile hayvana tecavüz etti.
Kimisi 4 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir derken, bazıları da Cennetin anahtarı dedikleri annelerinin diz kapağını görünce orgazm oldu!

Yaşanan bu dejenerasyonu, bu çirkinliği yine aynı zevatlar;
-“sizin dininiz bu mudur?” Diye sorduğunuzda, aldığınız cevap;
-“din bu değil ki!” Dediler.
-Peki doğru din hangisidir?

  • “Valla ben de bilmiyorum.” Cevabını aldık! Kuran’ı güzel anlama yerine güzel okumayı tercih ettik.

Bunlar da yetmedi. Ukala bir tavır takınarak, ” Bunca insan bilmiyor da, siz mi biliyorsunuz.” Veya, “Bunca insandan daha mı iyi biliyorsunuz? Denildi.

Evet arkadaşım. Bunca insandan daha iyi biliyorum. Çünkü ben babamdan böyle gördüm bağnazlığıyla yaşamıyorum. Ben okuyor ve araştırıyorum. Çünkü ben, dini değil, ahlaki referans almışım. Bu yüzden de çoğunluğun ne dediği umrumda değil. Sana ümmet olduğun öğretilmiş. Bana ise, birey olduğum. Sana, tefekkür et, sorgulama ve biat et diye öğretilmiş, bana ise ilmin ışığında oku, araştır baş eğmeden doğruyu öğren. Sonra da kâfir dediklerin, refah içinde mutlu mutlu yaşarken, sen dünyada yaptığın pisliklerle Cennet hayali kurmaya devam et!

Ama şunu da unutma! Nitelik yok ise bir toplumda, Niceliğin hiç bir hükmü yoktur! Nicelik, sadece siyasi arenada birilerine rant sağlamanın yolunu açarken, nitelik kalite getirir! Kalite başarı, başarı ise, refah getirir!

Çoğunluğun niceliğin hükmü olsaydı, Hindistan’da Hindu dinine inananların hepsi cennetlik olurdu. Ne var ki çoğunlukta olmaları onların yaptıklarının doğru olduğu anlamına gelmez!

Nasıl mı?

Malum olduğunuz üzre, Hindular, lağım sularının akitildiğı, ölülerinin, ya yakılarak veya yakılmadan atıldığı Ganj nehrinin kutsiyetine inanarak, her yıl o kirli sulara girip yıkanırlar. Sözde Ganj nehrinin lağım kokan suları bu niteliksiz çoğunluğun, hem bedenini hem de ruhunu temizliyor! Böylesi bağnazca ve niteliksiz bir coğunlugun yaşadığı ülkeye hiç bir katma değeri olamayacağı gibi, nitelikli bir toplum olduğunu söylemek de mümkün değildir.

Bu örnekten de anlaşılacağı gibi niceliği, yani çoğunluğun hiç bir hükmü yoktur! Yani toplum refahının yükselmesinde zerre kadar payları olmayan bir kesimdir ve ne yazık ki adına çoğunluk denilmektedir.

Bu niceliğin korkunç olan başka bir yönü ise, nitelikli insanların kaderini tayin etmekte rollerinin olmasıdır!

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık