NE ŞAM’IN ŞEKERİ NE ARAB’IN YÜZÜ

4 ay önce
237 kez görüntülendi

NE ŞAM’IN ŞEKERİ NE ARAB’IN YÜZÜ

12/12/2020

Son söylenecek sözü ilk başta söyleyeyim ki kafa karışmasın.

“Ne Şamın şekeri, ne Arabın yüzü!” Söylemi boşuna söylenmiş bir laf degildir.

Asıl mesele şu; ABD, Sudilerle ne yaptı, kim kiminle müttefik oldu, ya da kim kiminle kimi masaya oturttu tartışmasının Türkiye’ye hiçbir getirisi olmadığı gibi, başka bir konuma da yükseltmez!

Uluslararası hukukta hangi ülke kiminle müttefik olacak, ne tür stratejik veya ekonomik işbirliği içine girecek, özgür iradesini kullanır. Üçüncü bir ülkenin de bu duruma müdahalesi olamaz!

Hal böyle olunca, biz kendimize sormalıyız. Türkiye’nin stratejik, askeri, siyasi ve ekonomik gücü nedir? Uluslararası arenada ne kadar etkili olabiliyoruz?

Türkiye, Cemal Kaşıkçı cinayetini kendi ülke topraklarında önleyemezken, Arap coğrafyasının asayiş polisi olmaya soyunmuştur. Üstelik de Arapların sırtımıza saplandığı bıçak hala sırtında duruyorken!

Türkiye, Filistin için İsrail’e, “one minute” diye tepki gösterdiği anlarda, Filistin Ermeni soykırım anıtını ziyaret ediyor, hatıra posta pulu bastırıyordu.

Türkiye, Filistin icin İsrail’i dolayısıyla ABD’yi hatta dünyayı karşısına alırken, Filistin ne Kıbrıs ne de Azerbaycan Karabağ’ın işgali için tek kelime etmiyordu!

Her vesilede yüzümüzü batıya döndük, Avrupa’ya döndük diyen Türkiye, şunu iyi bilmelidir; Avrupalı olmanın yolu İsrail’den geçer. İsrail ile iyi ilişkiler kurmaktan geçer. Çünkü İsrail, hem kıta Avrupası, hem ABD’ye kardeştir. Müslüman Türkler ise beş ev ötedeki komşudur. Dolayısıyla İsrail’le iyi ilişki içinde olmayan bir ülke, AB ve ABD ile iyi ilişki içerisinde olamaz! İsrail’le sıkı fikı dost olsun demiyorum. Ama düşman da olmasın!

TV ekranlarında, hiçbir ülkede tartışılmayan, dikkate alınmayan ve değer görmeyen ABD seçimleri, Bıden seçilirse Türkiye’nin hali ne olur? Trump seçilirse Türkiye biter mi? Tartışmaları, bizim sözde entelektüellerimizce haftalardır tartışılıyor!

Bu sıradan, ülkemizi küçük düşürücü, kısır döngülü tartışmalar bile Türkiye’nin hangi noktada olduğunun bir göstergesidir. Dolayısıyla, “ne Şam’ın şekeri ne Arap’ın yüzü”!

Türk, Türk’ü anlamazken, ABD ile İsrail’in Araplarla kurduğu ayak oyunlarını kavraması mümkün değildir!

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık