28/02/2020

İstanbul, Kadıköy’de Hocalı Soykırımı’yla ilgili bir protesto yürüyüşü düzenlendi. Katılımcılar; mum ışığında adalet aradılar.

İSTAD – İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği, Azerbaycanlılar ve Türkçe konuşan diğer halklar (ATXEM) tarafından organize edilen mitinge ilgi büyüktü.

İSTAD Başkan Yardımcısı Metin Yıldırım tarafından sunumu yapılan programa, çok sayıda basın mensubu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu; “Hocalı Soykırımı, sadece Azerbaycanlılara değil, tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve tüm dünya ülkelerinin Azerbaycan’ın haklı davasının yanında olmaları gerektiğini söyledi.

Karakoyunlu; “21. yüzyılın en büyük soykırımı Hocalı’nın 28.yıl dönümündeyiz. Dünya kamuoyu ve sözüm ona, çağdaş Avrupa’nın gözü önünde işlenen bu soykırımı bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Azerbaycan Türkleri, Hocalı’da öz yurtlarında 25 Şubatı, 26 Şubat’a bağlayan gece yeryüzünde görülmemiş bir vahşetle karşı karşıya kaldılar. Annelerin gözleri önünde, çocukların derileri yüzüldü. Binlerce insan, bir gecede insafsızca ve hunharca katledildi. Kayıtlara geçen; içlerinde korunmaya muhtaç çocuk, kadın ve yaşlıların olduğu en az 613 kişi, Erivan’ın kanla beslenen katilleri tarafından bu kara gecede katledildiler. Bu gece, tarihe kara bir leke olarak yazıldığı gibi, yüzyılın en kara günü olarak da bilinmektedir. Biz bu Soykırımın, tarihin tozlu raflarına kaldırılmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bu dava bizim milli davamızdır, Hocalı ve Karabağ, Azerbaycan’ın toprağıdır. AGİT ve birçok kuruluşun aldığı sulh kararları ile, Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu, tüm dünyaca bilinmekte ve tasdik edilmektedir. İsteğimiz; Ermenistan’ın derhal, kayıtsız şartsız Azerbaycan topraklarını terk etmesi ve soykırım suçlularının cezalandırılmasıdır. Bu haksızlık karşısında, insan haklarından bahsedenlerin gözleri kör, kulağı sağır ve vicdanı yok olmuştur. Türkiye sınırlarının koşulsuz açılmasını isteyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşınyan’ın önce işgal etmiş oldukları toprakları terk etmeleri gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Paşinyan’a tarih dersi veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i kutluyoruz. Her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu güçlü bir şekilde ilan ediyoruz. Karabağ bir TÜRK yurdudur. Ebediyen de, Türk yurdu olarak kalacaktır. Er ya da geç bağımsızlığına kavuşacaktır. Bizim düşmana verilecek bir karış toprak değil, bir çakıl taşımız bile yoktur. Dünyamızın barışa, sevgiye ve kardeşliğe en çok ihtiyacı olduğu günümüzde; hakkın, adaletin ve barışın yanında yer alanları, yapılan bu haksızlıkları kınamaya çağırıyoruz. Hukuk çerçevesinde var gücümüzle çalışmaya ve herkesi bu milli meseleye destek olmaya davet ediyoruz. Hocalı için sadece ve sadece ADALET istiyoruz. Sözlerime son vermeden önce, buraya katılan tüm dostlara, değerli basın mensuplarına, Azerbaycan ATXEM Teşkilatı Başkanı İlham İsmailova, Emin Hesenli beye ve tüm sivil toplum kuruluşlarına ve temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Birlik ve dayanışmamız daim olsun. Bir daha HOCALILAR yaşanmasın HOCALIYA ADALET”dedi.

Atxem Başkanı İlham İsmailov ise; “Son iki yüzyıl boyunca Ermeniler’in zaman zaman Azerbaycanlılara ve Türklere karşı saldırgan terörizm ve soykırım politikaları izlediklerini ve bölgemizdeki etnik temizlik politikalarını sürdürdüklerini söyledi. “Bu etnik temizlik ve soykırım politikalarının sonuçları, Ermeniler tarafından harap oldu. Son yüzyılda 2 milyondan fazla Azerbaycanlı Türk ve diğer Müslüman halk, farklı yerlere göç etmiştir” dedi. İlham İsmailov; kardeş bağlarımızın Ermeni yalanlarıyla ve işgal politikalarıyla mücadele etmek için daha güçlü olması gerektiğini söyledi. Sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu insanlık ve kardeşliğin görevidir. Çok teşekkür ederim. Ayrıca bizi yüzyılın başlarında Ermeniler tarafından işlenen bir sonraki soykırımdan kurtaran, Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa ve askerlerini de hatırlıyoruz. Eğer doğru zamanda ulaşamasalardı, Ermeniler daha büyük bir soykırıma girişeceklerdi”.

Yürüyüşe İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımız ve Azerbaycan diasporasının temsilcileri katıldı. Yürüyüş boyunca, “Hocalı Adaleti”, “Karabağ Azerbaycan topraklarıdır”, “İşgali durdurun!”,.

Protestocular mum yaktı ve Hocalı soykırımı kurbanlarını anmak için Süreyya Operası önünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25-26 Şubat 1992 gecesi, Hocalı’daki sivillere, yaşlılara ve çocuklara karşı işlenen acımasız katliamların, insanlık suçu olarak anıldı.

Dünyadaki 10’dan fazla ülkede bu cinayetler Hocalı soykırımı olarak biliniyor. Ancak Hocalı soykırımının dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından tanınmasının ve faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz. Azerbaycan’dan mitinge katılan Emin Hesenli, Ruxsare Cumayeve, Kemale Kemalgızı da birer konuşma yaparak, birlik dayanışma mesajları verdiler.

Programa çok sayıda basın mensubu ve STK temsilcileri katıldı.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir