MEDYA DİLİMİZİ KATLEDİYOR

1 yıl önce
660 kez görüntülendi

MEDYA DİLİMİZİ KATLEDİYOR

06/12/2020

MEDYA DİLİMİZİ KATLEDİYOR

 Son zamanlarda dilimize musallat olan ve olur olmaz her yerde “gerçekleşti” kelimesinin kullanılması emin olunuz ki sinirlerimi alt üst ediyor. Sanki Türkçe’de  oldu, yapıldı, edildi, görüldü…gibi kelimeler yokmuşçasına hep “gerçekleşti “ diyorlar. Spikerlerden, yazarlardan, muhabirlere kadar böyle. Dilimiz giderek yavanlaştırılıyor.

Bir diğer şey ise Türkçe’nin tasarrufu seven bir dil olmasıdır. Hal böyle iken gereksiz yere araya fuzuli kelimeler koyulmasıdır. Örneğin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan Trump ile 30 dakika telefon görüşmesi gerçekleştirdiler” demeleri yok mu? “Telefonla görüştüler” diyemiyorlar. Bu niye böyle oluyor anlamakta zorlanıyorum. Sanki hepsi İngilizce düşünüp sonra Türkçe’ye çevirince böyle acaip bir dil çıkıyor. Hatırlayalım Tansu Çiller Hanım bir konuşmasında Beyaz at demişti “demirkırat” için. White hors yerine. Okumuşlar, ana dillerini böylesine katledemezler. Etmemeliler.

Ve bu yanlışlıklar Türkçeye özen göstermesi gerekenler tarafından çoklukla yapılması da ayrı bir açmaz.

En iddialı, kültüre ve milliciliğe önem veren-verdiği iddiasında olan gazetelerden örnekler:

  YENİÇAĞ

Son olarak Venüs’teki yaşam izleri ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar, bilim dünyasında haraketlilik yarattı.  

   750 kilogram yüksek faydalı yük taşıma kapasitesiyle gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen Aksungur, bu kez de ROKETSAN tarafından geliştirilen 12 adet MAM-L mühimmatıyla 28 saat uçuş gerçekleştirdi.

Aksungur, 6 istasyonunu da doldurarak ilk kez 12 adet MAM-L ile 1 günden fazla uçuş görevi gerçekleştirmiş oldu

TUSAŞ’ın geliştirdiği İnsansız Hava Aracı Aksungur, 12 MAM-L ile 28 saat uçuş gerçekleştirerek yeni bir seviyeye geçti

 ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile BAE arasında imzalanacak normalleşme anlaşmasına 5-6 ülkenin daha katılabileceğini söyledi. Öte yandan İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanacak normalleşme anlaşmasına karşı Beyaz Saray yakınlarında protesto gerçekleştirildi.

Sozcu.com.tr 20:44 – 15 Eylül 2020

Haberler

Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘Ayrıştırma Usullerinin’ ele alındığı teknik toplantı NATO karargahında gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bir sonraki toplantının 17 Eylül 2020 tarihinde icra edilmesi planlanmaktadır” denildi.

19/08/2020 YENİÇAĞ

Galata Kulesi’ndeki restorasyonda hilti kullanılması büyük eleştiri toplarkendünyaca ünlü Hilti firmasından konuya ilişkin dikkat çeken bir tepki geldi.

“büyük eleştiri toplarken” değil büyük eleştiri alan-aldı denilmeliydi. “dikkat çeken tepki geldi” muğlak, anlaşılmaz bir anlatım. Esasen tepki gelmez, gösterilir- verilir.

 HÜRRÜYET 03/07/2020

Haberler Haziran ayı enflasyonunun belli olmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek fark belli oldu. Haziran ayında enflasyonun yüzde 12.62 oranında gerçekleşmesiyle birlikte memurlara yapılacak zam da yüzde 5.75 olarak gerçekleşti.

Ne diyeyim,Oğuz Aral’ın Avanak Avni’sinin dıgıl mıgılı gibi bir şey bu.

Yeniçağ 22/07/2020

Haberler: Endonezya’ 3 Mayıs’ta meteor düşmesi gerçekleşti.

“meteor düştü diyemiyorlar”  

29/11/2020

Odun ateşi ile ilgili haber

4 MİLYON ÖLÜME KATKI YAPTIĞI TAHMİN EDİLİYOR.

Katkı olumlu bir iştir.  olmaktır. Ölüme katkı olmaz. Sebebiyet verir denilmeliydi.

Kaynak Yeniçağ: Tıp uzmanları ‘akciğerlere zarar veriyor’ diyerek açıkladı. Özellikle korona döneminde çok dikkat!

 15/07/2020

SÖZCÜ TEMEL  KARAKOLLAOĞLUNUN AÇIKLAMALARINDAN

FETÖ’cüleri temizliyoruz adı altında rakiplerini elemine ediyorlar. FETÖ’yle alakası olmayan kişileri FETÖ’cü damgasıyla devletten uzaklaştırıyorlar.

Türkçe’de “elemine” diye bir kelime yoktur. Doğrusu elimine’dir. Fetöcü damgasıyla devletten uzaklaştırma değil, atılma ya da görevlerine son veriliyor olmalıydı

12/08/2020 Yeniçağ Meral Akşener ve Ali Babacan haberi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak açıklama gerçekleştirdi.

 21/04/2020 Milliyet

Nush İle Uslanmayanın Hakkı Tekrir, Tekrir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir Atasözünün Anlamı Nedir?

Neresini düzeltelim. Tekrar, yineleme anlamına gelen “tekrir” ne alaka.   . Hele kötek ile bağlantısını nasıl kurmuşlar. Bir diğer şey ise Ziya Paşa’nın bu ünlü özdeyişinin atasözü gibi sunulması

Haber Global

Vaka sayısında Avrupa lideri olduk.

Türkçe de birçok yabancı dildeki gibi olumsuzluk ön eki yoktur. Na-bi-anti-a (sosyal) gibi. Buna mukabil kimi kelimeler olumlu, ya da olumsuz anlam içerir ve ona göre kullanılır. Buradaki “lider” kelimesi her ne kadar Türkçe kökenli değilse de anlam itibariyle önder, şef, reis, başkan anlamına gelir. Dolayısıyla hastalık gibi bir konuda lider olunmaz. Cümle şöyle olabilirdi. Vaka sayısında, maalesef Avrupa’da birinci olduk. Avrupa’da en çok vaka sayısı maalesef Türkiye’de.

Yolcu gemimize yapılan baskını emekli tümamiral yorum yapıyor

 Korkarım Yunanistan bunun bedelini ağır ödeyecek.

Yunanistan ödemesine bir bedel ödesin de bizim paşa hazretleri Yunanistan adına niye korkuyor.

İki maske takarsanız korona virüse yakalanmaşansınız azalır.

Bu şans değil, ihtimal-olasılıktır.

Davutoğlu başbakanken televizyon konuşmasında “defaatlerce söyledim” dedi. Defaeten ya da defalarca demesi gerekir ama oraya kadar okumamışlar demek ki.

Tv ‘de Genel Kurmay açıklaması altyazı olarak geçiyor

Takibatlar sonucu üç terörist etkisiz hale getirilmesi gerçekleşti.

Takibat –at eki ile çoğul hale gelmiş olan takip kelimesini, bir de -lar eki ile çokluk anlamı eklemeye çalışmak ana dil zavallılığıdır.

Yapılan takipler sonucu üç terörist etkisiz hale getirildi diye yazılmalıdır,

Mehmet Barlas-merhum Bekir Coşkun bile Ce Ha Pe diyordu. Reis durur mu hiç. O da her vesile ile Ce Ha Pe dedi. Yandaşları da hayranları da. Oysa Türkçe’de sessiz harflerin okunuşunda, yanına –e sesli harfi getirilir. Onların iddiası şu Cumhuriyet Halk Partisini kısaltıyoruzdur. O halde Cu Ha Pa demeniz gerekmez mi. Ki dilimizde kısaltmalar böyle okunmuyor. TBMM ‘yi Tü Bü Mi Me diye okuyamayız ki.

PKK,  PE KAKA diye okundu hep. Akıllarınca örgütü kaka ettiler. Oysa dilimizdi katledilen. Bu kafayla KKTC yi de dikkat ediniz Ka Ka Te Ce diye telaffuz ediyorlar. Genel Kurmaya dilekçe verdim. Ciddiye bile almadılar. Malum işleri başlarından aşkın.

Kaysı zamanı A protokolü havalimanında uğurlayan Iğdır Üniversitesi Rektörü misafirlere mevsim itibariyle Iğdır kaysısından veriliyor. Doç. unvanlı basın danışmanı, haberi gazetecilere şöyle servis etti:

Havaalanında misafirlerimize meşhur Iğdır kaysısı takdim edildi.

Ben de gazetemde eleştirdim. Takdim edilmez, ikram edilir diye. Beni kara listelerine aldılar. Ne gam.

TRT de ard arda yanlışlıklar yapılınca şöyle bir ilan sanalağda dolaştı:

TRT ye okuryazar eleman alınacaktır,

Yalnızca TRT ye değil bütün kurumlara özellikle de basın-medya dünyasına orta mektep diploması olanlar alınsa bunlardan daha iyi bir Türkçe kullanırlar. Malum tahsil arttıkça dili ,anlatımı zayıflıyor dehşetli medya mensuplarının.

Eskiden gazete dergi roman kısaca basılacak, okunacak yazıları gözden geçirip kontrol eden musahhihler-düzeltmenler olurdu. Şimdi var mı bilmiyorum. Belki de vardır ve o düzeltmenlerin yazdıklarını da düzeltecek düzeltmenler gerekir.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık