YAŞASIN AF ÇIKTI ….. HAYAT PAHALI…….. ÖLÜM BEDAVA

1 ay önce
216 kez görüntülendi

YAŞASIN AF ÇIKTI ….. HAYAT PAHALI…….. ÖLÜM BEDAVA

YAŞASIN AF ÇIKTI ….. HAYAT PAHALI…….. ÖLÜM BEDAVA

09/08/2023

 

 

 

24.09.2022 Tarihli yazımda sormuştum : 36 kişiyi ‘taksirle’ öldürenler ne zaman aramıza döner ? Fazla sürmedi cevabını öğrendik.

Mardin ve Gaziantep’de toplam 36 kişi trafik kazasında hayatını kaybetmiş ben de sormuştum, kazayı yapan kamyon sürücüleri ne zaman aramıza döner ? Üst sınırdan ceza alacaklarını var sayarak 5 yıl 3 ay sonra aramızda olacaklar demiştim. Yanılmışım…. Merhametli yöneticilerimiz beni mahcup ettiler…Şimdi gelin  bu arkadaşların ne zaman aramıza döneceğini birlikte hesaplayalım.

Diyelim ki aynen bu kamyon şoförleri gibi bir kaza yaptınız, 36 kişi öldü. Yargılandınız 15 sene ceza aldınız, Hakim, efendi duruşunuza bakıp indirim yaptı cezanız düştü 12 yıl 6 aya. Hakime teşekkür ettiniz,  istinaftı temyizdi uğraşamam cezam kesinleşsin dediniz. Mahkeme salonundan çıktığınız an adliye ile olan işiniz bitti. Ceza evine girdiğiniz andan başlayarak artık devlete emanetsiniz.

Merhametli ve şefkatli devletimiz size şöyle diyecek :  Bak 12 yıl 6 ay hapis yatman gerekiyor ama sen içeride maraza çıkarmadan yatarsan cezanın yarısını sileceğim. Yani 6 yıl 3 ay adam gibi yatarsan seni serbest bırakacağım. Eh böyle teklife can kurban teklife balıklama atladınız ve yatmaya başladınız. Ama bu son değil bir kıyak daha gelecek , yatman gereken cezanın onda birini yatarsan seni açık ceza evine göndereceğim diyecek devletimiz. Ama şartı unutma maraza çıkarmak yok.

Bu teklifi de kabul ettiğiniz için açık ceza evine gideceksiniz.  Merhameti ve şefkati büyük devletimiz size bir teklif daha yapacak : Aferin maraza çıkarmadın eğer böyle devam edersen seni bir yıl erken tahliye edeceğim. Yani kapalıda açıkta yattığın toplam süre 5 yıl 3 ayı tamamlayınca dışarıdasın.

İşte ben de hesabı böyle yapmıştım sözünü ettiğim yazıda. Ama devletimizin merhamet ve şefkatinin sonsuz olduğunu hesaplayamamışım. Son bir kıyak daha çekti ceza evindeki kardeşlerimize. Bu kıyak kamu oyunda AF olarak algılandı. Af değil tabi, kısa yoldan ifade edersek adı infaz düzenlemesi. Lafı uzatma ne olmuş nedir bu af meselesi onu anlat dediğinizi duyar gibiyim.

Olan şu : Açığı kapalısı dahil toplam 5 yıl 3 ay yatacaktınız ya işte tam da burada devletimizin gönlü içeride daha fazla kalmanıza razı olmamış, dışarıda yarım kalmış işiniz var gücünüz var, zaten içeride de yer yok. Teknik ayrıntıya boğmadan gündelik dille ifade edersek şunu dedi  devletimiz:  5 yıl 3 ay yatacaktın ya, cezanın 4 yılını sildim 1 yıl 3 ay yattıysan seni bırakıyorum. Şaka değil 7456 sayılı kanunla 5275 sayılı Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanuna eklenen bir maddede yazılı bunlar. Bu kanunun yalancısıyım. Hadi geçmiş olsun. Geçmiş olsun dileğim sizin için. Kendime söylemiyorum. Ben ölen 36 kişinin çocuğu, eşi, anası, babası varsa başkaca yakınlarının yüzüne nasıl bakacağımı düşünüyorum.

Hayati Demir

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık