KÖPEKLER… KÖPEKLER…

2 yıl önce
462 kez görüntülendi

KÖPEKLER… KÖPEKLER…

01/09/2020

KÖPEKLER… KÖPEKLER…

Yıllar yıllar sonra bir köpek tarafından ısırıldım.  Hastanede aşı kuyruğunda benim vaziyette olan kimseler vardı.  Demek ki, yaygın bir hadise köpek ısırmaları.

Yetkililere sorarsanız; artık sahil kenti sokaklarında sürülerle dolaşan köpekler için “yetkileri” yok.  Belediyenin “yetkili” kişisi köpek havlamalarından geceleri uyuyamadıklarını söylüyor.

Gerçekte “köpek” olayı öyle kolaylıkla çözümlenecek gibi değil; ülkenin son yüzyılda geçirdiği köklü değişimlerin ortaya koyduğu bir sorunsal.

70-80 yıl öncesinde köpek vazgeçilmezdi.  Sürü üretiminin yaygın olduğu bölgelerde köpekler koruyucuydu; bir insandan daha önemli konumları vardı.  Köylerde ve bahçeli evlerden oluşan kasabalarda, hatta büyücek şehirlerde her evin bir köpeği olur.  O köpek hırsızları, yabancıları bahçeye ve de eve sokmaz, gerektiğinde saldırır, gerektiğinde haber verir.  Dahası evin köpeği ev ahalisinden biridir; önemsenir, sevilir, özenle bakımı yapılır.

Köyden kente akın beraberinde şehirleşmeyi getirdi.  Bahçeli evlerde oturanlar daracık apartman katlarına sığındı.  Köylerin sayısı ve nüfusu hızla  erimeye başladı.

Kırlarda, bahçeli evlerde yaşamaya alışkın evin köpeği daracık apartman katında nasıl yaşasın?  Bir kısmı köpeğini bıraktı, bir kısmı ise direndi, şehre köpeğiyle birlikte taşındı.  Tabiatıyla; köpeğin işlevi ortadan kalktığı ve ona sadece bir süs nesnesi olarak bakıldığı için olmadı; şehirlerde ve kırsalda sahipsiz köpek sürüleri ve onların aradabir ekrana yansıyan sorunları peydah oldu.

Yerel yönetimlerin köpekevleri derde derman olmadı.  Olamazdı da.

Kentleşme sürecinde her işi gözü kapalı yaptık.

Apartmanları diktik, su ve arıtma işi sonraya kaldı. Ve birçok yerde çözümsüz halde.

Sulak alanlara fabrikalar diktik, o fabrikalar çevrenin celladı oldu.

Dere yataklarına şehirler kondurduk, sel basması afete dönüştü.

Köpek meselesi de öyle.  Onlar bizim bir parçamız, ancak birliktelik için onların doğal yaşamlarını katletmek olmaz.  Önceden düşünülmeliydi, ne olacak, bunlar?

Köpekler sorunu çarpık gelişmenin sonuçlarından biridir.  Çözüme kavuşması zor olacak ve zaman alacak.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık