04/07/2020

 UYGULAMAK İÇİN ÇABA GÖSTEREN MURAT BAŞKANDIR HAYATA GEÇİRMEK İSE KAYYUMA NASİP OLUYOR

          Millet Bahçesi olarak düşünülen ve projelendirilen, halk arasında Hakveyis Göleti olarak bilinen alan, Vali Şemsettin Uzun zamanında Gençlik Parkı gibi bir mesire alanı yapılması düşünülmüştü.

          Şartlar uygun olmadığı için vazgeçildi.Gölet Belediyeye devredildi. Belediyenin mali ve teknik imkanları buna elvermediği için atıl kaldı.

          Bu arada ben de durmadan yazıp çiziyordum.Ya doldurun.Ya yapın. Zira orası sivrisinek ambarı olmuştu. İki gençte boğulduydu.

          Daha dün valilik binasının şimdiki yarinden kaldırılmasnı bilmem kaçıncı kez yazıp dillendirdim.

          Pek merkezi yerde.Trafik -altüst oluyor.Vali gelir kapanır.Bakan gelir hepten kapanır.Bina ise zaten küçük.Ne müdür odaları müdür odasına benziyor, ne de memurlar.Hepsi tıkış tıkış.

          Belediye binasının da kalkmasını ve arkadaki dondurma bahçesinin ıslah edilerek gerçek anlamda bir park yapılmasını, insanlarımızın gidip oturacağı, kafasını dinleyeceği, huzur bulacağı, sakin bir ortam yaratılmasnı, belediye binasının ise ihtiyaca cevap vermediğini, küçük kaldığını tam 41 yıllık bina olduğunu yazıp durdum.Tabii o alandan karakolun da kalkması gerektiğini vurgulayarak.

          Devamla cezaevinin oradan kalkmasını ısrarla belirttim.

          Başkan ile her buluşmamızda bunları anlattım, tavsiye, telkin ve hatta tazyikte bulundum.O da uygun bularak harekete geçti ve öncelikle belediye arkasındaki müstecirleri tahliye etmek için hukuki yollara başvurdu.Kiracılar ile mahkemelik oldu.Üzerinde anormal bir baskı oluştu ama Başkan Murat Yılmadı.Doğru bildiği uygulamadan milim şaşmadı.Daha önceki başkanlar,valiler,idareciler bu konuya, netameli bulduklarından yanaşmazlarken, Başkan Murat Yikit ailesinden tevarüs eden Iğdır Sevgisi ile konulara şehircilik ve hizmet anlayışı ile eğildi.

          Bu arada ben, semtler arası eşitliği sağlamak için, bu kamu yatırımlarını en bakir ve en fakir olan Cumhuriyet Mahallesine kaydırılmasını ısrarla önerdim.

          Şimdi Kayyum Belediyesinin, giden Vali ÜNLÜ tarafından benim ve Başkan Murat’ın bu önerilerimizin planlanıp projelendirildiğini bakanlıklardan onay ve kaynak alındığını memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum.

          En halisane dileğim, bu projelerin aksatılmadan hayata geçirilmesi ve Iğdır’ın hem iyi kamu binalarına, parklara sahip olmasını hem de nefes almamızın sağlanmasını tez elden hayata geçirilmesidir.

          Devletin sürekliliği çerçevesinde Vali-Kayyum olan Ünlü tarafından projelendirilen bu çalışmaların yeni vali tarafından da sıkı bir biçimde izlenip vücut bulmasını sağlamasıdır.

          Ancak ahde ve fikre saygı çerçevesinde benim, ama özellikle de eski Başkan Murat Yikit’in bu konulardaki ön hazırlık çalışmalarını da yad ederek teşekkürlerimi sunarım.

          Bu projeye katkıda bulunan diğer arkadaşlara,görevlilere de teşekkürü borç bilirim.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir