KAYYUM BELEDİYESİNİ YAZACAĞIM DEMİŞTİM

1 yıl önce
656 kez görüntülendi

KAYYUM BELEDİYESİNİ YAZACAĞIM DEMİŞTİM

14/03/2021

KAYYUM BELEDİYESİNİ YAZACAĞIM DEMİŞTİM

Önceki makalemde Iğdır Belediyesinin sabıkasını çıkarmış ve sicilinin çok bozuk olduğunu delillerle anlatmış ve bir dahaki sefere Kayyum Belediyesini kaleme alacağımı belirtmiştim.

 Ben kişisel olarak KAYYUM atanmasına karşıyımdır. Zira demokrasi arka plana itiliyor. Seçilmişler devre dışı kalıyor. Seçmen iradesi ,ki demokrasinin özüdür, yok sayılıyor.

Ne var ki ortada bir vakıa var. Belediyeye Vali kayyum olarak atanmıştır. Biz de şehircilik hizmetlerini bu çerçevede ele alıp değerlendirmek durumundayız.

Okuyucularım hatırlayacaklardır. Defalarca yazdım. Belediye binası ihtiyaca cevap vermiyor. Kalkmalıdır. Valilik binası da öyle. O da kalkmalı ve en azından bir beş dekarlık bir arazi üzerinde yapılmalı ve semtler arası eşitsizliği giderecek bir yerde, örneğin Cumhuriyet Mahallesinin SEVGİ YOLU-Caddesi üzerinde yapılmalıdır. Devamla karakolun yerinin çok isabetsiz olduğunu, cezaevinin şehrin ortasında kaldığını, Askerlik Şubesinin ve Askeri Gazinonun yerlerinin artık güvensiz ve çok kalabalık bir yerde olduğundan hareketle, onlarında kalkması gerektiğini defalarca yazmıştım.

         Aklın yolu birdir. Altyapı hazırdı. Bürokrasi-siyaset hazırdı. Benim bu önerilerim hayat buldu. Bununla da gurur duyup övünmek, hakkım olsa gerek.

Derken belediye başkan yardımcılığına atanan Ferdi Turan, büroma gelerek belediyenin çalışmaları hakkında beni bilgilendirdi. Anlattı:

Belediye Başkan Yardımcısı Sn.Ferdi Turan büromu teşriflerinden

Bazı insanlarımız belediye çalışmalarını yeterince bilmediklerinden olsa gerek, belediyenin kimi çalışmaları hakkında tereddüde düşüyorlar. Ben bunlara açıklık getirmek ve sizin aracılığınız ile kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum.

Su Kanalizasyon Çalişmaları

Su ve kanalizasyon yapımı Iğdır’ın devasa iki sorununu çözülmesi demek değil midir? Kanalizasyon şebekesinin yüzde 55’i yapıldı. Bu yılsonuna kadar da  tamamlanacak.

Su şebekesinin dörtte biri yapıldı. Yıl sonuna kadar da bitecek. Ve inşallah yeni içme suyu verilecek.

Yol çalışmalarından

DSİ önünden geçen ve doldurulan tahliye kanalına İskender Iğdır Caddesi adı verilmiş ve fakat öylece kalmıştı. Bu 36 metre genişliğindeki caddenin ihalesi yapıldı. Bölünmüş yol olarak, gidiş gelişi çift şeritli, refüjlü olacak. Yaya ve bisiklet parkuru ile çağdaş bir ulaşım yolu olacak.  Aralık-Nahcivan çevre yoluna bağlanarak Iğdır trafiği rahatlatılacak.  

         İnsanlarımıza da yaya yürüyüş ve bisiklet yollarıyla da hizmet vermiş olacak.

         Sebze hali, otogar yapımı az bir şey midir? Şehir olmanın asgari ölçütlerinden biri değil midir?

         Semt sahaları yapılacak. Mahalle sakinleri, özellikle gençlerin spor yaparak enerjilerini olumlu bir biçimde kullanarak, kahve köşelerinden miskinlikten kurtulmaları küçümsenebilinir mi?

         Gençlik Merkezleri ve yüzme havuzları, gençlerimizin korunmasına yönelik önemli projeler değil midir? Yüzme havuzu bir sosyal ihtiyacın giderilmesi demek değil midir?

         Millet Parkı, eski adıyla Hakveyis Göleti Iğdır’a nefes aldıracak , insanların gidip dinleneceği, gezeceği, eğleneceği bir park olacak.

Cezaevinin yeri ve park çalışmaları

         Cezaevinin yeri de semt parkı olacak. İtfaiye binasının yeri konusunda daha karar verilmemiş. Iğdırlı teknik personelin önerileri doğrultusunda mutlaka güzel bir proje hayata geçecek

Yıkılan itfaiye binası ve su deposu
Yıkılan Milli Eğitim Müdürlüğü

Usul olarak kayyum atanmasına karşı çıkmak başka, Kayyum olarak atanan Sayın Valimizin çalışmalarını takdir etmek, bir gerçeğin ifade edilmesi olur. Sayın Valimizin öncülüğünde Iğdır bir şantiyeye dönmüş durumdadır. Anlattıklarımın hiçbiri vaat değil, hepsi uygulanmasına başlanmış projelerdir. Ve en kısa zamanda bunlar sonuçlandırılarak Iğdır’ın çehresi değişecektir.

Yıkılan Karakol Binası yeri

Vali beyin çalışma şevki, temposu azmi bir bütün olarak belediye çalışanlarını da dürtülemekte ve canla başla çalışılmasına vesile olmaktadır.

 Sonuçta yapılan bu hizmetler bizedir. Vali ya da diğer bürokratlar sırtlarına alıp memleketlerine götürmeyecekler ki. Bize kalacak bu çalışmalar.

Yeni Belediye binasının yapılacağı alan

         Su, kanalizasyon, park, oto park, Iğdır’ın görünümünü ve sosyal dokusunu değiştirip, daha çağdaş, daha yaşanabilinir bir Iğdır yaratacağı için, Sayın Valimizi takdirle izliyorum. Emin olunuz ki Sayın Valimiz gece yarılarına kadar çalışıyor. Bizler de onun temposuna, çalışma şevkine ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Yapılan yol çalışmalarından

          Devamla yeni cadde ve sokakların açılması, altyapı sonucu bozulan yolların kaliteli olarak asfaltlanması, çöplerin zamanında toplanması, yeni yapılan binalarda bir standardizasyona gidilmesi… çalışmalarımızın minik bir bölümüdür.

          Dikkatle dinlediğim açıklamaları sonuçlanınca Vali Bey’e, Ferdi  Bey’e ve bütün  belediye çalışanlarına teşekkür edip kolaylıklar diledim.  

          Vatandaş olarak bizlerin de büyük sorumluluğu vardır. Bu da başka bir yazıya kalsın

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık