İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor

2 yıl önce
475 kez görüntülendi

İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor

26/05/2020

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye’nin mart ayındaki bir patlamada hasar gören doğalgaz boru hattını tamir ettirmek istemediği eleştirisinde bulundu.

Devlet radyosuna açıklama yapan Zengene, Türkiye toprakları içindeki hattın tamir edilmesi yönünde İran’ın yaptığı teklifi Ankara’nın sıcak karşılamadığını belirtti.

Hattan Türkiye’ye yılda yaklaşık 10 milyar metreküp İran doğalgaz ihraç edildiğine dikkat çeken İranlı Bakan, “Patlama nedeniyle  Türkiye’ye doğalgaz ihracatımız kesildi. Hattın tamiri birkaç günden uzun sürmeyeceği halde Türk tarafı hala tamiri gerçekleştirmiş değil” diye konuştu.

Patlamanın nedeni bilinmiyor

31 Mart’ta Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde Gürbulak Sınır Kapısı yakınındaki doğalgaz boru hattında belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana gelmişti. İran Milli Gaz şirketi yetkililerinden Mehdi Cemşidi Dana, patlama nedeniyle İran’dan Türkiye’ye doğalgaz akışının durdurulduğunu, gaz sevkiyatı ve tamirat için genelde 3-4 gün süre gerektiğini açıklamıştı.

İran Petrol Bakanı Zengene, dünyada ham petrol fiyatlarındaki büyük düşüş nedeniyle yaşanan krize de değinerek, mevcut belirsizlikler içinde fiyatların seyrini kestirebilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Talebin düşük seyrettiğine işaret eden Zengene, “Dünya ekonomisinin ne zaman toparlanacağı, talebin ne zaman normale döneceği belli değil. Dünyanın en büyük ekonomilerinde negatif büyüme görülüyor. Bu da petrol ürünlerine, dolayısıyla ham petrole olan talebi azaltıyor” diye konuştu. (Kaynak: DW)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık