07/12/2019

İNSANLIK  ÇİZGİSİ

SAMUEL NOAH KRAMER’in  SÜMERLER adlı araştırma yapıtının sayfalarını çeviriyorum.  Merakım; İÖ 5000-2000 arasında bizim coğrafyamızda yaşamış halkın nasıl yaşadığıdır.  Tarihleri, kültürleri, karakterleri hakkında fikir edinmek; o günlerden bu yana neler değişmiş, bizlere yansıyan neleri var, söylem yerindeyse köklerimiz hakkında fikir edinmek.

Sayfaları çevirdikçe merak yerini şaşkınlığa bırakıyor.  Üretim araçları ve üretici güçlerin olağanüstü büyümesi bir kenara konursa, yaşam karakteri bakımından pek bir değişiklik yok.

Onlarda da şimdiki egemenler gibi “altın ve gümüşü yücelten” krallar vardır.  Bu krallar altın, gümüş ve akikle süslenmiş, laciverttaşlarıyla bezenmiş saraylarda oturmaktadırlar.  Subir ülkesi kralı misali yüksek bir yere kurulmuş altından yapılmış tahtta oturuyor, ayağını altın ayaklığa koyarak altın sandalyelere oturmuş elçileri kabul ediyorlar.

Lagaş Kralı URUKAGİNA, şimdiki egemenler gibi zorbadır, yağmacıdır; komşu ülkelerin kentlerini ateşe veriyor, değerli metallerini alıp götürüyor, kutsal mekânlarını yıkıyor,  sürülerini gasp ediyor.

Onların egemenleri de emperyalisttir; kendi nüfuz alanlarını genişletmek amacıyla başka ülkelere boyun eğdirme siyaseti gütmektedir.  Örneğin, dönemin en büyük krallığı KİŞ, kendi egemenliğini tehdit edecek derecede gücünü artıran ünlü destan kahramanı GILGAMIŞ’ın “efendi” olduğu EREK’e üitimatom vererek kendisine boyun eğmesini ya da sonuçlarına katlanmasını bildiriyor.

Bir de bardağın dolu tarafı var; halkın değer yargılarında günümüze göre bir değişiklik yok.  Bir toplumun anahtarı atasözlerini incelediğimizde; SÜMER atasözlerinin  yaşamı, güdü ve itkileri, umut ve özlemleri, çelişme ve çatışmaları evrensel boyutta değerlendirdiğini görüyoruz.

İşte onlardan birkaçı:

*Benim olan kullanılmadan dursun,senin olanı kullanayım-bu,insanı arkadaşının evinde sevdirmez.

*Mal mülk uçan serçelerdir, konacak yer bulamazlar.

*Şimdi koparma, yarın meyve verir.

*Çok yiyen uyuyamaz.

*Yürürken ayağını yere bas.

*El ele verince yuva kurulur, karın karına verince yuva yıkılır.

*Tatlı söz herkesin dostudur.

*Bey gibi bina yapan köle gibi yaşar, köle gibi bina yapan bey gibi yaşar.

Binlerce yıl önceki zorba/ yağmacı egemenlerden eser kalmadı.  Halkın insanlık çizgisi ise günümüze dek sürüp gelmekte.  Çağımızın zorbaları da gidecek, BÜYÜK İNSANLIKın evrensel ilkeleri sonsuza değin hükmünü sürdürecektir.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir