İl Müdürü Birsen Dursun: SGK Borçlarını Yapılandırıyoruz

1 yıl önce
200 kez görüntülendi

İl Müdürü Birsen Dursun: SGK Borçlarını Yapılandırıyoruz

06/07/2021

SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun, 30 Nisan 2021 öncesine ait sigorta primlerinin, Genel Sağlık Sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti.

Borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarlarının, vatandaşlar için daha avantajlı olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncelleneceğini belirten Dursun, borçların peşin veya taksitle ödenebileceğini, peşin ödeme seçeneğini tercih edenler için hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ının, 2 taksit ödeme seçeneğini tercih edenler için ise yüzde 50’sinin silineceğini belirtti.

Yapılandırılan borçların 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ikişer aylık periyodlarla ödenebileceğini ifade eden Dursun “GSS borcu bulunan vatandaşlarımızın 31 Aralık 2021 tarihine kadar ana para borçlarının tamamını ödemesi halinde faizlerinin silinecek. Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış ve ödeme gücü olmadığı tespit edilen vatandaşlarımızın 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırması şartıyla borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek” dedi.

Bağ-Kurlu sigortalılarının 30 Nisan 2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerine ilişkin sürelerin, borçların ödememesi halinde durdurulacağını vurgulayan Dursun, talep eden Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki düzenlemelerle durdurulmuş hizmet sürelerini yeniden canlandırabileceklerini hatırlattı.

Vatandaşların başvuru yapabilmek için internet, posta veya bizzat başvuru yöntemlerinden birini seçebileceklerini dile getiren Dursun, internetten yapılacak başvuruların e-Sigorta e-Devlet vasıtasıyla, elden yapılacak başvuruların ise Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapılabileceğini ifade etti.

SGK’ya olan prim borcu olanların yapılandırmanın avantajlarından faydalanması için son başvuru tarihinin 31 Ağustos 2021, peşin ve ilk taksit son ödeme tarihinin ise 1 Kasım 2021 olduğunu açıkladı.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık