Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu

2 yıl önce
251 kez görüntülendi

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu

16/11/2020

 Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.             Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü Atatürk caddesi Zübeyde Hanım Bulvarındaki Atatürk anıtına protokol tarafından çelenk sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Kutlama programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Iğdır’ın kurtuluşuyla ilgili mesajının okunması, Belediye Başkan Yardımcısı Ülkü Demirkol Öcal’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Şiirlerin okunması, Belediye meydanında folklor gösterisi ve resim sergisinin gezilmesinin ardından sona erdi.             

           Belediye Başkan Yardımcısı Ülkü Demirkol Öcal,”Iğdır’ımızın 100. kurtuluş gününü kutluyoruz. Iğdır tarih boyu çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Konum olarak stratejik bir konumdadır. Adını Türk Oğuz boyundan alan Iğdır’ımız tarihi ve coğrafya konumundan dolayı emperyalist devletlerin saldırısına uğraşmıştır. Iğdır halkının mücadelesi Türk halkının kurtuluş mücadelesine örnek olmuştur. Ermeniler bu bölgede Ermeni devlet kurabilmek için her türlü faaliyeti meşru kabul ediyorlardı. Ermeniler bu bölgede katliam yaptılar çoluk çocuk demeden katlettiler. İşte Türk ordusu ve yerel halk Bu Ermenileri Iğdır’dan atarak kurtuluş mücadelesinin ateşini yakmıştır.100 yıldır Türk yurdu olan Iğdır üç ülkeye sınır olması sebebiyle stratejik önemini korumaktadır.
Program, Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarından Şehit Mehmet Çavuş Anıtı önüne kadar 200 metrelik bayrakla yürüyüş yapıldı.
Şehit Mehmet Çavuş Anıtında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından dua okunmasıyla son buldu.
Anma törenine, Iğdır Valisi / Belediye Başkan V. H. Engin Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Albay Yılmaz Doğan, Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı  Oğuz Şükrü Ener,Ak Parti il başkanı Ali Kemal Ayaz, kurum müdürleri, askeri personel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık