Iğdır’da “Patikle Başla Kitapla Yaşa” Projesi

1 yıl önce
218 kez görüntülendi

Iğdır’da “Patikle Başla Kitapla Yaşa” Projesi

01/04/2021

Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan “Patikle Başla Kitapla Yaşa” projesi Iğdır’da devam ediyor.

Iğdır’da projeyi yürütmekte olan 75. Yıl Anaokulu Müdürü Erdinç Bağcı, Müdür yardımcısı Nihal Turan Yurdabak  ve Okul Öncesi Öğretmeni Semra Yılmaz  Patik Projesini   İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’e sundular.

                  Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen ,yeni projelerini dinleyerek  ’ patikle başla kitapla yaşa projesini’’  başlattılar.

              İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihan Feyman Gök, İstanbul Birüni Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Işıl Taş, İstanbul Güngören Polis Amca Anaokulu Müdürü Birgül Berna Uysal ve Muğla Milas Beçin İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Kader Duman’ın kurucusu olduğu PATİK projesi “Patikle  Başla Kitapla Yaşa” sloganıyla sürdürülüyor.

              Ülke genelinde 53 ilden 235 Okul öncesi öğretmeninin dahil olduğu projeye, Iğdır’dan 75. Yıl Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Semra Yılmaz dahil olmuştur.

              Okul Müdürü Erdinç Bağcı, Projenin amacı; bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda, okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflenmekte, bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekanların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılması planlanmaktadır.

Projenin hedefleri; öğretmen-ebeveyn aile arasında çocuğun bütünsel gelişimi odaklı bir ortaklık kurabilmek, öğretmenlere ve ailelere nitelikli çocuk kitapları seçme konusunda farkındalık kazandırmak, serbest oyun fırsatlarını artırarak serbest oyunda yetişkin rolleri hakkında öğretmen ve aileleri bilinçlendirmek, çocuğun evde ve okulda erken okuryazarlık ortamlarını zenginleştirmek, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünmeyi kullandırabilme, hikayede geçen eylemleri ve süreçleri yorumlayabilme, empati kurabilme, yaratıcılık ve farklı düşünmeyi geliştirebilmek, nitelikli çocuk kitaplarını bütünleştirilmiş oyun, çocuklar için felsefe, müzik-hareket, drama, matematik, fen-doğa, sanat, gezi gözlem etkinliklerinde yaparak yaşayarak öğrenmeye imkan sağlayan soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerileri çalışmalarıyla disiplinler arası bir yaklaşımla çocuklara sunabilmek, ekonomik yetersizlik veya bilgi eksikliği nedeniyle dezavantajlı çocukların nitelikli kitaplara erişiminin sağlayabilmek , ailelerin ve çocukların kütüphaneyi kullanma alışkanlığı kazandırılıp okunan kitap sayısı ve çeşitliliğini attırabilmek, öğretmenlerde etkili kitap okuma, çocuklarda düşünme ve sorgulama becerilerini desteklemeyle ilgili yetkinlikleri artırabilmek, ev, okul, bahçe, park, doğa, müze, kütüphane, antik kent ve tarihi mekânlarda etkili kitap okuma deneyimleri sağlayarak kitabı hayatın tüm alanlarına taşımak, kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, soruşturma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı ve yaratıcı düşünme felsefi düşünme becerilerini geliştirmektir.”dedi.

              İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, 75. Yıl Anaokulu Müdürü Erdinç Bağcı, Müdür yardımcısı Nihal Turan Yurdabak  ve Okul Öncesi Öğretmeni Semra Yılmaz tarafından yapılan bu projenin içeriğinde kitap olmasının çok anlamlı olduğunu, bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık