Iğdır’da Meyve Bahçelerine Monitör (İzleme) Tuzakları Asıldı

1 yıl önce
225 kez görüntülendi

Iğdır’da Meyve Bahçelerine Monitör (İzleme) Tuzakları Asıldı

03/05/2021

Doğu Anadolu bölgesinin Çukurova’sı olan bölgenin sebze ve meyvesinin karşılandığı Iğdır’da meyve bahçelerinin verimli olması için meyve bahçelerine monitör (izleme) tuzakları asıldı.

Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Meyve ağaçlarında gereksiz ilaçlamanın önüne geçmek ve kesin sonuca en iyi şekliyle ulaşabilmek için, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından kentte bulunan meyve bahçelerine monitör (izleme) tuzakları asıldı.

 Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, Mayıs ayına girmek üzereyiz. Iğdır’ımız potansiyeli yüksek üretimi yüksek bir il. İlimizde her türlü meyve yetiştiriliyor. Öne çıkan meyvelerimiz elma, kaysı şeftalidir. Bu dönemlerde bitki koruma ekiplerimiz sahada daha az kimyasal kullanma adına izleme tuzakları kurarak ilaçlama zamanı tespit edilip çiftçilere bildirerek ilaçlama yapmaları sağlanıyor. Bu sayede zararlılar izlenebilecek ve tuzaklardaki zararlı miktarı ve durumlarına göre üreticilerimizin ilaçlama yapıp yapmayacağına, ilaçlama yapılacaksa zamanında ilaçlama önerisinde bulunulmasına katkı sağlanacaktır” dedi..

Ziraat mühendisleri de amacımız meyve ağaçlarına fazla ilaçlama yapmayı ortadan kaldırmak böceklenme zamanı geldiğinde ilaçlama yapmayı sağlayarak daha kaliteli ürün alınmasını sağlamaktır. İzleme tuzakları sayesinde elmada zarar yapan cydia pomonella (el iç kurdu), şeftalide zarar yapan anarsia linestella (şeftali güvesi), bağ alanlarında zarar yapan lobesia botrana (salkım güvesi) ve birçok meyvede zarar yapan ceratatis capitata (Akdeniz Meyve Sineği) karşı kurulacaktır.

Teknik ekipler Kaysı, elma ve şeftali ağaçlarına izleme tuzakları kurdular daha önce kurulanları kontrol ettiler…

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık