Iğdır’da Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 106. Bağımsızlık yıl dönümü kutlandı.

30/06/2024

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 106. Bağımsızlık yıl dönümü Iğdır’da  büyük bir coşkuyla kutlandı.    Iğdır Azerbaycan Evi ve Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen programa, çok sayıda davetli, ve basın mensubu katıldı.

Programda Şehitler anısına saygı duruşu ve müteakiben Türkiye ve Azerbaycan Milli marşları okundu.

Iğdır Azerbaycan Evinde düzenlenen programda konuşan başkan Ziya Zakir Acar,” 28 Mayıs 1918 Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin (1918-1920), Türk toplumlarında kurulan ilk Müslüman, laik, demokratik devletin kuruluş tarihidir. Azerbaycan’ın doğum günüdür. Azerbaycan halkı Çarlık Rusya’sının bir asırdan fazla devam eden sömürgeci işgalinden kurtularak, 28 Mayıs 1918 tarihinde Doğu’daki ilk demokratik cumhuriyetin temellerini attı. Doğu’da ilk kez özgür, demokratik, laik değerler esasında bağımsız bir cumhuriyetin kurulduğu dünyaya ilan edildi. Mehmet Emin Resulzade tarafından kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, yirminci yüzyılda Azerbaycan halkının hayatında yeni bir aşama ve tarihi bir olaydı.Azerbaycan’ın umumu Lideri Rahmetli Haydar Aliyev Azerbaycan Devletini yeniden kurarak ileriye götürdü. Haydar Aliyev’in takipçisi İlham Aliyev, daha da ileriye giderek işgal altındaki toprakları kurtardı. “ Dedi.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı  Serdar Ünsal’da ,yaptığı konuşmada şunları söyledi:” Azerbaycan’ın 1918-1920 yılları arasında kazandığı ve iki yıla yakın süren bağımsızlığının Rus işgaliyle ortadan kalktığını fakat Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1991’de Azerbaycan’ın yeniden bağımsızlığını kazandığını ,Azerbaycan’ın bir gün bağımsızlığına kavuşacağının ilk hisseden, ileriyi gören insanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ve Türk dünyasının bütün halinde algılanması gerektiğini belirtti.

Ünsal, “28 Mayıs’ın sıradan bir bağımsızlık günü olmadığını  , 28 Mayıs ; toprağın Can, vatanın Azerbaycan olduğunun da ilanıdır. 28 Mayıs sadece Milletin bağımsızlık ilanı değil aynı zamanda toprağın “CAN”, vatanın AZERBAYCAN oluşunun dünyaya ilanı olarak tarihe geçti. Azerbaycan Halkı 70 yıl süren Sovyet Emperyalizminden de, 30 yıl süren Ermeni İşgalinden de, 28 Mayıs ruhu ile kurtuldu. 28 Mayıs bu bakımdan bir halkın Millet olma sevdası, bir toprağın vatan olma gerçeğidir. Bu gün hür dünyanın şerefli bir üyesi olan AZERBAYCAN 44 gün süren çetin vatan muharebesi sonucunda 1918 ruhunu yeniden canlandırarak Üç renkli Ay Yıldızlı al bayrağını Azerbaycan’ın her karış toprağına dikmenin onurunu yaşamaktadır. Bu kutlu gün 106 yıllık bir sevdanın aşk ile bütünleşmesi ve sonsuzluğa doğru kanat açmasıdır.Bu duyguları bizlere yaşatan, başta Mehmet Emin Resulzade olmak üzere, Cumhuriyetin aziz kurucularına, Sovyet Emperyalizmine karşı özgürlük meşalesini ateşleyen Ebulfez Elçibey ve bağımsızlık savaşçılarına, Azerbaycanı hür dünyanın üyesi olmak için devlet aklını kullanan inkişafın mimarı Umum Milli Lider Haydar Aliyev’e Allahtan rahmet diliyoruz.Azerbaycanı Kafkasların parlayan yıldızı yapan Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’e de başarılar dedi.

Daha sonra  Eczacı Nazım Karadağ, Emekli Öğretmenlerden Muzaffer Karadağ ve Allahverdi Akyüz birer konuşma yaptı.

Iğdır Azerbaycan Evi’nde düzenlenen programa katılanlara sanatçı Rasim güzel bir konser verdi.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir