IĞDIR VALİMİZE EGE’DEN SELAM VE KISA BİR IĞDIR SOHBETİ

1 yıl önce
582 kez görüntülendi

IĞDIR VALİMİZE EGE’DEN SELAM VE KISA BİR IĞDIR SOHBETİ

12/07/2021

IĞDIR VALİMİZE EGE’DEN SELAM VE KISA BİR IĞDIR SOHBETİ

Yetmiş yılı aşkın bir yaşımda ilk kez bir Valimizle yazılı sohbet yapmayı deniyorum. Bunun için izin de müsaade talebim de olmadı. Iğdır Valimiz Sn. Hüseyin Engin SARIİBRAHİM’le gerçekleştirmeyi düşündüğüm bu sohbetin nedeni de gereği de Iğdır sevgimde ve tutkumda  saklıdır.  

Zaman zaman Ankara, zaman zaman Ege’de yaşasam da, bir Iğdırlı olarak mutlaka Iğdır’ın sorunlarıyla ilgilenir, doğup büyüdüğüm, sokaklarında koşup yürüdüğüm, en güzel günlerimi bahçelerinde geçirdiğim Iğdır, her nerde olursam olayım bir nabız gibi atar bedenimde.

Benim özlemlerimi köpürten, duygularımı kabartan, hasretimi çoğaltan çocukluğumun Iğdır’ı olmuştur. İçinden akan dereleri, tek katlı balkonlardan renk renk sarkan sardunyaları; bahçeli tek katlı evleriyle, kaysı ağaçlarının altında kaynayan semaverlerden buharlaşan çay kokularıyla hafızamın en özel yerinde saklıdır. Muhteşem Ağrı Dağı’nın hemen eteğine serpilmiş yapıları, üç ülkeyle sınır komşuluğu; verimli, bereketli toprakların uzandığı güzel coğrafyası, ülkemizin en doğusunda Ana merkezlerimize uzak konumuyla en doğuda şirin bir ilçe olarak yoluna devam ederken beklenmedik bir şekilde, hazırlık yapmaya zaman bulamadan il olan Iğdır’ımızdan söz ediyorum.  

Eksiği gediği çoktu yeşil ilçemiz Iğdır’ın. Alt yapısı – üst yapısı, ulaşımı – iletişimi, ticareti – hizmet kurumları hiç de hazır değildi il olmaya. O tarih itibariyle 20-25 bin nüfusa yeterliydi İlçemiz. İl olduktan sonra (yıl 1992) hızlı bir nüfus artışı yaşandı, hızlı ve dikine bir yapılaşma başladı. Biz buna “betonlaşma” dersek çok da anlamlı ve mevcut duruma uygun olacak. Ana merkezlere uzak oluşu nedeniyle, ulaşımda iletişimde ciddi sorunlar zaman içerisinde giderilse de Alt yapı – üst yapı yatırımları istendiği gibi gelişmedi, neredeyse aynı kaldı. Bu eksiklik, yetersizlik halen dahi kent merkezinin bazı noktalarında kendini hissettirmektedir. Alt yapısız bir kentleşmenin günümüze kadar sarktığı ilimizde yoğun bir altyapı-üst yapı  çalışmalarının Valiliğinizce kalıcı bir şekilde ele alındığını yoğun ve yorucu bir çalışmanın sonuna gelindiğini duymakta, okumaktayım. Bu çalışmanın Iğdır’ın geleceği açısından en kalıcı, en temel, şimdiye kadar cesaret edilemeyen büyük bir iş olduğu muhakkaktır. Bu işe başlama cesareti, tamamlama kararlılığınızı; şehrimizi iyiye, güzele, rahat yaşanılır bir kente doğru götürme çabanızı, bu yolculuğunuzu mutlulukla, memnuniyetle izlediğimi bildirmek istedim.

Eğer, “Bu kadarı da çok oldu.” diye düşünmezseniz bir önerim daha olacak:  Iğdır’ın bir esas sorunu daha var; bu güne kadar çözümlenmemiş, sonuçlandırılamamış, yine bir başka temel  sorun. O da kentin merkezinde halen imar durumu kesinleşmemiş -plan çalışması yapılmamış- mahallelerimiz, bölgelerimiz bulunmaktadır. Bu tür çalışmaların da ne denli zor ve zahmetli olduğu bilinmektedir. Ama; büyük başarılar zorlukların ardında gizli değil midir?

Sayın Valim; çizgimi, haddimi aştıysam, ölçüyü kaçırdıysam hoş görünüzü bildiğimdendir.

Başarınızın yer, zaman, mekan tanımadan sürmesi en içten dileğimdir…

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

 1. Cevzet Aras dedi ki:

  İslam abiciğim size bu güzel yazınızdan dolayı saygılarımı sunuyorum keşke
  Iğdırda yaşayan diğer insanlarımızda sizin kadar duyarlı olsalar Iğdırımızın
  Yazdığınız gibi betonlaşmaya başlaması yükselen daireler ne yazık’ki
  Çocuklarımızı unutturdu çocukların Bisiklet veya top oynayacak yerin olmaması
  Arabaların park durumları özellikle Iğdırda gerçekten içler acısı lafı fazla uzatmayayım saygılarımı
  sunuyorum

Yorum Yaz

Yukarı Çık