İhtisaslaşan Iğdır Üniversitesinde “Süperkritik Karbondioksit Ekstraksiyon Cihazı” Hizmete Girdi!

01/07/2024

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşan Iğdır Üniversitesinde “Süperkritik Karbondioksit Ekstraksiyon Cihazı” hizmete girdi.

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşan Iğdır Üniversitesi, her geçen gün alt yapısını geliştirmeye devam ediyor. Üniversitede bu kapsamda son olarak “Süperkritik Karbondioksit Ekstraksiyon Cihazı” alındı.

Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın yürütücülüğünü yaptığı “Süperkritik Karbondioksit Ekstraksiyon Yöntemiyle Tarımsal Ürünlerden Katma Değerli Hammade Üretimi” başlıklı ihtisas projesi kapsamında temin edilen cihaz, Üniversite bünyesinde hizmet vermeye başladı.

Cihaza ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Demirtaş, cihaz sayesinde tıbbi ve aromatik bitkilerden katma değeri yüksek tarımsal ürünler elde etmenin çok daha kolay ve ucuz olacağını anımsattı.

Cihazın çevre dostu olduğunu da vurgulayan Demirtaş, “Bu cihaz sayesinde süperkritik fazdaki karbondioksidin yüksek teknoloji gücünden yararlanarak hedeflenen materyalleri elde ediyoruz ve istenmeyen maddelerin ayrışmasını sağlıyoruz. Cihaz, bize ayrıştırma ve saflaştırma işlemlerinde geniş bir kullanım alanı sağlıyor.” diye konuştu.

Tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından zengin olan Iğdır’ın ve bölgenin tarımsal kalkınması sürecinde Iğdır Üniversitesinin öncü rol üstlendiğini belirten Demirtaş, “Hedefimiz bölge üreticilerine bunu anlatarak yaygınlaştırmaktır. İhtisaslaşma kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma öncülüğünde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bölgesel Kalkınmaya Işık Tutacak Önemli Çalışmalara İmza Atılıyor

Iğdır Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaştığını anımsatan Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da yeni cihaz ile birlikte Iğdır Üniversitesinin bölgesel kalkınmaya ışık tutacak önemli çalışmalara imza atacağını vurguladı.

Rektör Alma, “Üniversitemiz, ihtisaslaşma programına yönelik teorik ve pratik çalışmalarını aynı anda yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde, ihtisas vizyonumuzu ortaya koyan önemli bir eseri bilim camiasına kazandırdık. Uzun süren bir emeğin ürünü olan kitabımız, Üniversitemizde görev alan 60 akademisyenimiz tarafından kaleme alındı. Kitabımız, literatüre önemli katkılar sunmasının yanı sıra bölge üreticilerimiz için de bir el kitabı olma niteliği taşıyor. Şimdi de Süperkritik Karbondioksit Ekstraksiyon Cihazı bünyemize kazandırıldı. Bunlar çok önemli çalışmalar. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Habe

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir