Iğdır Üniversitesinde Kurulan Enerji Parkı’nda Iğdır’ın Rüzgâr Haritası Çıkarılacak!

6 gün önce
67 kez görüntülendi

Iğdır Üniversitesinde Kurulan Enerji Parkı’nda Iğdır’ın Rüzgâr Haritası Çıkarılacak!

 

Iğdır Üniversitesinde Kurulan Enerji Parkı’nda Iğdır’ın Rüzgâr Haritası Çıkarılacak!

23/09/2022

TRT Erzurum Radyosu’na konuk olan Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulan Enerji Parkı’nda rüzgâr hızı ölçümlerinin de yapılacağını ve Iğdır’ın rüzgâr haritasını çıkarmayı planladıklarını söyledi.

 

Iğdır Üniversitesinde bilimsel deneylerin ve uygulamalı eğitimlerin yapılabileceği, Iğdır’ın ilk Rüzgâr Türbinini (RES) de içerisinde barındıran Enerji Parkı inşa çalışmaları devam ediyor.

 

Önemli bir bölümü tamamlanan ve hibrit olarak elektrik üretimine başlanan Park içerisinde, dışarıdan herhangi bir elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan, kendi kendine yetebilen bir model oluşturuluyor.

 

Ayrıca rüzgâr hızı ölçümlerinin de yapılabileceği Enerji Parkı bünyesinde, Iğdır’ın rüzgâr haritasının da çıkarılması hedefleniyor.

 

Güneş ve Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretimine Başlandı

 

Enerji Parkı Projesinin önemini ve yapılan çalışmaları TRT Erzurum Radyosu’na değerlendiren Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emin Taner Elmas, Proje’nin önemli bir bölümünün tamamlandığını, rüzgâr ve güneş enerjisi ile hibrit bir şekilde elektrik üretiminin yapılmaya başlandığını belirtti. Elmas, şunları kaydetti;

 

“Enerji Parkı inşa etme fikri, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ait. Biz de Doç. Dr. Ahmet Kavlak Hocamızla birlikte projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Ardından Üniversitemizin çeşitli bölümlerinden hocalarımız da projede görev aldılar. Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulacak Enerji Parkı’nda, yenilenebilir nitelikli enerji kaynaklarını temel alıyoruz. Bu kapsamda rüzgâr ve güneş kaynaklı enerji sistemlerini bünyesinde barından bir proje hayata geçiriyoruz. Burada birinci önceliğimiz ‘Fotovoltaik Güneş Paneli-GES’ sistemi ve ‘Rüzgâr Türbini- RES.’ Üçüncü aşamada ise ‘Çanak Tipi Güneş Enerji Sistemi’ bulunuyor. Şu anda Enerji Parkı kurulmaya başlandı ve Fotovoltaik Güneş Paneli ve Rüzgâr Türbini kuruldu. Rüzgâr ve güneş kaynaklı bir hibrit enerji sistemi şeklinde elektrik üretimi faal olarak gerçekleştiriliyor. Tabi bu birinci aşama. Bundan sonra diğer aşamalar gelecek. Şu anda ilk ürettiğimiz enerjiyi bataryalarda depo edip kullanıma sevk ediyoruz.”

 

Iğdır’ın Rüzgâr Haritası Çıkarılacak

 

Enerji Parkı bünyesinde kurulan Rüzgâr Türbininin ayrıca Iğdır’ın ilk RES’i olma özelliği taşıdığını da belirten Elmas, Park bünyesinde rüzgâr hızı ölçümlerinin de yapılacağını ve Iğdır için bir rüzgâr haritası çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

 

Enerji Parkı’nın bir model olduğunu da vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Elmas, “İleride tüm enerjisini kendi bünyesinde sağlayabilecek olan binalara, belki araçlara bir model oluşturmayı düşünüyoruz. Ayrıca öğrencilerin de eğitim-öğretimine katkıda bulunacak, akademisyenlerimizin bilimsel çalışmalar, deneyler yapabilmesine imkân tanıyacak bir teknik donanımı oluşturmaya çalıştırıyoruz.” dedi.

 

Enerji Park’ının bir ev şeklinde kurgulandığını ifade eden Elmas, “Bu ev içerisinde televizyon, buzdolabı, ütü, kettle gibi çeşitli eşyalar olacak ve ev dışarıdan hiçbir elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilecek.” diye konuştu.

 

Enerji Parkı’nda ilk etabın kurulduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Elmas, ilerleyen süreçte ilave sitemlerin de ekleneceğini belirtti. Elmas, Enerji Parkı ile Türkiye’nin yerli ve milli enerji üretim modeline de katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Dr. Öğr. Üyesi Elmas, başta Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma olmak üzere Enerji Parkı projesine katkıda bulunan Teknik Bilimler M.Y.O. Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal’a, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı personellerine, Enerji Parkı’na bağışta bulunan KZ Mekatronik, Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile Eryiğit Tıbbi Cihazlar A.Ş. şirketlerine teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık