Iğdır Üniversitesinde 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

2 ay önce
4.994 kez görüntülendi

Iğdır Üniversitesinde 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

Iğdır Üniversitesinde 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

08/11/2022

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapılan Akademik Yıl Açılış Törenine Iğdır Vali Yardımcısı Ömer Said Karakaş, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, il protokol üyeleri, kamu kurum amirleri, akademik ve idari personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Iğdır Üniversitesinin tanıtım filminin gösterimi yapıldı.

Daha sonra törenin açılış konuşmasını Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma yaptı.

Üniversitelerin, bilimsel üretimin yapıldığı önemli merkezlerin başında geldiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Üniversitesi’nin de bu amaca en iyi şekilde hizmet etme gayreti içerisinde olduğu mesajını verdi. Üniversitemizin güncel birimleri ve merkezlerini tanıtan Rektör Alma, ardından şunları kaydetti:

“Yeni Teknolojileri Uygulamaya Önem Veriyoruz”

“11 Fakülte, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 4 Meslek Yüksekokulu, 24 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 475 Akademisyen, 197 İdari Personel, 14 bin 72 öğrenci, 155 lisans ve ön lisans programı ile Iğdır Üniversitesi hizmetlerine devam etmektedir. Üniversite olarak çağı yakalamaya ve yeni teknolojileri uygulamaya önem veriyoruz. Ayrıca yayın açısından oldukça başarılı bir grafik çiziyoruz. URAP sıralamasında göreve geldiğimizden beri hızlı bir yükseliş gösteriyoruz. Üniversitemizde açılan TÖMER ve UZMER gibi eğitim merkezleriyle daha çok öğrenciye ulaşabiliyoruz. Birçok üniversiteyle, kurum ve kuruluşla iş birliği protokolleri imzalıyoruz. Yurtdışındaki üniversitelerle de çift diploma anlaşmaları yapıyoruz.”

Iğdır Üniversitesinin ihtisaslaşma çalışmalarından da bahseden Rektör Alma, Iğdır Üniversitesinin bölge için bir cazibe merkezi olduğunun ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla her geçen gün hızla gelişme kaydettiğinin altını çizerek konuşmasını tamamladı.

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Iğdır Üniversitesi Proje Sayısı Bakımından İyi Durumda

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın konuşmasının adından 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersini vermek üzere TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal kürsüye çıktı.

Bölgesel bazda değerlendirildiğinde öğretim üyesi başına düşen proje sayısı bakımından Iğdır Üniversitesinin iyi bir performans gösterdiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Mandal şunları aktardı:

“Iğdır Üniversitesi, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da benzer yıllarda kurulan hatta daha eski üniversiteler arasında öğretim üyesi başına düşen proje sayısına bakılırsa oldukça iyi bir performansa sahip. Bu konuda emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekir. Yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen önemli mesafeler kat etmiş. Rektör hoca ile beraber Üniversitenin birimlerini de yerinde inceledik. Yapılan çalışmalara şahit olduk. Bölgedeki üniversitelere örnek bir yer hakikaten burası. Bizler de TÜBİTAK olarak yapılan bu çalışmalara nasıl destek verebiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. Bu konuda bir yanlışı da düzeltmek isterim. Bizler sadece akademik personele değil aynı zamanda ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine de destek vermekteyiz. Gençlere bu manada önemli işler düşüyor. Onların geleceklerini birlikte inşa edeceğiz. Bilim temelli bilgi üretimi temel gayemiz olacak.”

Konuşmaların ardından 2021 Yılı Akademik Teşvik Değerlendirme puanlaması sonuncunda dereceye giren akademik personele belge takdim edildi. Fen Bilimleri alanında birinci olan Doç. Dr. Sefa Altıkat’a Iğdır Vali Yardımcısı Ömer Said Karakaş, Sağlık Bilimleri alanında birinci olan Doç. Dr. Fikret Türkan’a TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sosyal Bilimler alanında birinciliği paylaşan Doç. Dr. Emrah Konuralp ve Doç. Dr. Ünsal Tazegül’e Rektör Alma belgelerini takdim etti.

Ayrıca Rektör Alma TÜBİTAK Başkanı Mandal’a hediye takdiminde bulunurken program, Akademik Yıl Geleneksel Açılış Sergisi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun Diş Protez Laboratuvarı açılışı ile sona erdi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık