Iğdır Mv. Dr. Habip EKSİK; “Ücretli öğretmenlik yapan kişilere KPSS ve prim gün sayısı

1 ay önce
62 kez görüntülendi

Iğdır Mv. Dr. Habip EKSİK; “Ücretli öğretmenlik yapan kişilere KPSS ve prim gün sayısı

 

Iğdır Mv. Dr. Habip EKSİK; “Ücretli öğretmenlik yapan kişilere KPSS ve prim gün sayısı şartı ile 5 bin kişilik kadro açılmıştır. İlgili şartları taşımayan 750 kişinin usulsüz bir şekilde kadro ataması yapılmıştır.”

04/02/2023

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından Anayasa’nın 98’inci TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğini arz ederim.

 

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

 

Ülke genelinde çeşitli kamu görevlerine liyakatsiz, usulsüz atamalar yapıldığına dair çok sayıda şikâyet kamuoyuna,yargıya yansımaktadır. Buna benzer bir örneğin de ücretli öğretmenlik alımlarında gerçekleştiğine dair idari yargı kararları mevcuttur.

 

Ücretli öğretmenlik yapan kişilere KPSS ve prim gün sayısı şartı ile 5 bin kişilik kadro açılmıştır. İlgili şartları taşımayan 750 kişinin usulsüz bir şekilde kadro ataması yapıldığı, idari yargı kararlarıyla tespit edilmesine rağmen iddiaları mevcut durumdadır.

 

Şöyle ki;  Bakanlığınız  bünyesinde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapmakta iken 7103 sayılı Kanun’la 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenen Geçici 15. madde uyarınca, 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Eğitim Kurumlarında Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Yapanların Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Duyurusu kapsamında idareye başvuran ve sözlü sınava giren, sözlü sınavın akabinde okulla görüşme yaptığı sırada sigorta hizmet dökümünün kurum içinde kayıp olduğu ifade edilerek işe alımı gerçekleştirilmemiştir. Yaşadığı mağduriyeti ve yapılan usulsüz atamaları yargıya taşındıktan sonra haklı bulunarak ataması gerçekleşebilmiştir.

 

Bu konuda çeşitli idari yargı kararlarında, sınav tutanakları/değerlendirme formları hukuka aykırı şekilde tanzim edilen ve prim gün sayısı 30 gün üzerinden hesaplanan sayısı belirsiz çok sayıda aday mevcut olduğu ifade edilmesine rağmen usulsüz atamaların hiçbiri iptal edilmemiştir. Ayrıca Ankara İdare Mahkemesi de aynı kararı vermesine rağmen, üst düzey bir müdahale ile mahkemenin değişmesi sağlandığı iddialar arasındadır. Ayrıca sahte evraklar ibraz edilmek suretiyle atamalar yapıldığı, bu konunun ise eğitim sendikalarından biri üzerinden yürütüldüğü hususunda da çeşitli iddialar mevcuttur.

Bu bağlamda;

  1. Sigorta hizmet dökümü olmadığı gerekçesiyle ataması gerçekleştirilmeyen ücretli öğretmen sayısı nedir? Bu aşamadan sonra kaç öğretmen idari yargı kararı ile göreve başlamıştır? Ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çalışma yapılmış mıdır?

 

  1. Çeşitli idari yargı kararlarına yansıyan ve sınav tutanakları/değerlendirme formları hukuka aykırı şekilde tanzim edilen, prim gün sayısı şartını taşımayan sayısı belirsiz çok sayıda atanan kişi olduğu hususu bilginiz dâhilinde midir? Kaç kişi şartları taşamamasına rağmen atanmış ve atamaları niçin yapılmıştır?

 

  1. Hak etmedikleri halde üst düzey siyasetçi ve bürokrat yakınının usulsüz bir şekilde ataması gerçekleşen kişilerin arasında olduğu iddiası doğru mudur? Kişi ve kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılacak mıdır?

 

  1. Yargı kararlarında tespit edilen usulsüz atamaların varlığı Ankara idare Mahkemesi tarafından da tespit edilmesine rağmen, üst düzey siyasetçi ve bürokrat eliyle müdahale sağlanarak, mahkemenin değişmesinin sağlandığı iddiaları doğru mudur? Soruşturma başlatılmış mıdır?

 

  1. Yargı kararlarına yansıyan bu usule aykırı atamalar hakkında bir inceleme yapılmış mıdır? Usulsüz yapılan atamalar idari yargı tarafından tespit edilmesine rağmen ne sebeple iptal edilmemiştir?  Konuya müdahalesi bulunduğu iddia edilen üst düzey siyasetçi ve bürokratlar kimlerdir?  Haklarında bir soruşturma açılmış mıdır, açılacak mıdır? Bu kişiler hala görevde midir?

 

  1. Hâlihazırda şartları taşımayan kaç öğretmen ücretli öğretmen olarak görev yapmaktadır? Bu konuda sözleşmesi feshedilen kaç öğretmen vardır?

 

  1. Usule aykırı evrakları tanzim eden birimler ya da kişiler tespit edilmiş midir? Bu konuda hangi çalışmalar yürütülmüştür? Elde edilen bulgular ne şekildedir?

 

  1. Usule aykırı atamaların bir eğitim sendikası üzerinden gerçekleştirildiğine dair iddialar doğru mudur? Bu sendikanın hangisi olduğu tespit edilmiş midir? Sendikaya ve yöneticilerine karşı bir yaptırım uygulanacak mıdır?
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık