02/07/2020

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Iğdır ilinin su sorununu çözmek amacıyla 7 yıldır yapımı devam eden Ünlendi Barajı projesinin gecikmesi dolaysıyla yaşanan sıkıntıları meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Eksik, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ’nin yanıtlamasını istediği soruları şu şekilde sıraladı:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98.ve İçtüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Kurak iklimi ile öne çıkan ve büyük bir tarım arazisine sahip Iğdır ili içme ve sulama suyu sıkıntısı yaşamaktadır. AKP iktidarının “Türkiye’nin susuz ve yolsuz köyü kalmayacak” iddiasının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen Iğdır ilinin su problemi çözülememiştir.

Iğdır’ın su sorununun çözülmesi amacıyla 16.05.2014 tarihinde yapımına başlanan ve 1440 günde bitirilmesi planlanan Ünlendi barajı 1484 gün geçmesine rağmen çözülememiştir. 10 yıldır iktidar tarafından seçim öncesi siyasi malzeme olarak kullanılan ve yeni bir projeymiş gibi Iğdır halkına sunulan Ünlendi barajı projesinin akıbeti bilinmemektedir.

Bu bağlamda;

1- İktidarın her seçim öncesinde yeni bir projeymiş gibi Iğdır halkına sunmuş olduğu Ünlendi barajı projesi devam etmekte midir, devam ediyor ise hangi aşamadadır ve hangi tarihte aktif hale gelecektir?

2- Ünlendi barajı projesi devam ediyor ise yüklenici firma hangisidir?

3- Ünlendi barajı projesi için 2020 yılı içerisinde ayrılmış bir bütçe mevcut mudur?

4- Böylesi hayati öneme sahip bir projenin bu geciktirilmesinin nedeni nedir, Bu bağlamda alınmış bir önlem var mıdır?

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir