IĞDIR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ÖZKAN YOLCU

1 yıl önce
163 kez görüntülendi

IĞDIR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ÖZKAN YOLCU

IĞDIR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ÖZKAN YOLCU

11/10/2021

         Müdür Özkan Yolcu benim öğrencimdir. Hem de iyi öğrencilerimdendi. Saygılı efendi ve çalışkan. Böyle birisinin bir yerlere geleceği de muhakkaktı.

         Tuncay Hoca ile birlikte makamına gittik. Bizi büyük bir saygı ile karşıladı. İkramlarda bulundu ve ondan sonra benim sorum üzerine genel hatları ile anlatmaya başladı. Rakamlarla aram pek iyi olmadığı için ben konun özünü aktarabilirim ancak.

         -Iğdır’da seracılığa önem verdiklerini ve üreticileri buna yönlendirdiklerini söyleyerek sera ekimi şu an 7500m2 ye ulaşmıştır. Bunu daha da artırmayı hedefliyoruz.

         -Büyük küçük baş hayvan sayılarında da ciddi artış sağlamaktayız. Küçükbaş hayvan sayısı 1.5 milyon büyükbaş hayvan sayısı ise 140 bin civarında. Özellikle kültür ırklarında ki artış, üreticimizi memnun etmektedir.

         -Çiftçilerimize sertifikalı tohum dağıtarak ürün rekoltesini artırmış bulunmaktayız. Çitçi de verim alınca doğal olarak sertifikalı tohuma yöneliyor.

         -Hayvanları küpeleyerek hırsızlığı ve kaçakçılığı da büyük ölçüde önlemiş bulunmaktayız.

          Tuncay Hoca da zaman zaman sorular sorarak ya da eklemeler yaparak sohbete hem teknik hem de sosyal çeşni kattı.

         -Çiftçimizin yüzü gülüp geçimini rahatça sağlayınca batıya göç eden bir çok çiftçimiz geriye dönmektedir. Bu çok önemli bir sosyal gelişmedir.

         Müdür Özkan Bey bunları anlatınca bir evvelki müdür Hüseyin Eraslan aklıma geldi. Bilmem kaç yıl müdürlük yaptı.Koltuğunu ısıtmaktan öteye tek bir iş yapmadı.O kadarki makamında yattı kalktı.Devleti zarara soktu.Personeli cumartesi pazar angarya olarak çalıştırdı.Ne bir çiftçiye uğradı, ne öncülük yaptı. Iğdır için kayıp yıllar oldu.

         Şimdiki Müdür Özkan Yolcu ise makamına uğramıyor, koltukta oturmuyor desem yeridir. Hep arazide. Hep sahada. Hep üreticiler ile birlikte.Sorunlarına eğiliyor. Destek veriyor. Çağdaş teknik ile üretimlerini artırmalarına yardımcı oluyor.

         Kısaca işinin ve makamının hakkını veriyor. Ben de kendisi ile gurur duyuyorum. Yetişmesinde karınca kararınca katkım olduğu için. Çorbada tuz misali.

         Başarısının sürekli olmasını dileyip, nice daha üst makamlarda görmek umuduyla makamdan ayrıldık.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık