IĞDIR GELECEĞİNİ HAZIRLIYOR

8 ay önce
309 kez görüntülendi

IĞDIR GELECEĞİNİ HAZIRLIYOR

IĞDIR GELECEĞİNİ HAZIRLIYOR

(Bir şey değişir, her şey değişir.)

05/12/2021 

Bir şehir kurulurken ilk çalışmaya yerin altından mı başlanır, yoksa üstünden mi? Iğdır’ımızın temel sorunu da burada. Bir kasaba nüfusunu barındıracak şekilde planlanmışken; yıllarca alt yapı-üst yapı yatırımları ihmal edilmişken; dikine dikine yükselen beton binaları ve hızlı nüfus artışıyla birlikte il oluverdi Iğdır’ımız. Alt yapısı, üst yapısı, yer üstü düzenleri, ulaşım ve iletişimi ilk günkü gibi kalmış oldu. 

Özellikle de alt yapı yatırımları, bir çok kurumu ilgilendirmesi, maliyetlerinin yüksek oluşu, zaman, beceri ve ihtisas gerektirmesi nedenleriyle zor, zahmetli, aynı zamanda yerin altında kalan, göze görünmeyen yatırımlardır. Yukarıda belirtilen zorluklardan olacak, ülkemizde olduğu gibi Iğdır’ımızda da uzun yıllar alt yapı yatırımları ihmal edilme  kaderini yaşamıştır. 

Iğdır Valisi Sn. Hüseyin Engin Sarıibrahim, görevi devralması ile kentin en zor, en maliyetli  işlerini en öne almış, kurulu bir kentin yıllarca ihmal edilmiş, görmezden gelinmiş alt yapısını  bütünüyle ele alarak yaşanılır bir kent yaratma süreci başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonuçlandıkça; kentin çehresi de değişmekte, insanlar modern kent yaşamının rahatlığını hissetmeye başlamışlardır. “Bir şey değişir-Her şey değişir” Iğdır’ımız özelinde aynı zamanda bir durumun tespitidir.

 

Şimdi geçelim Iğdır’ın geleceğini yaratma konusuna; Bilindiği üzere Azerbaycan’ın Ermenistan ile arasındaki Karabağ Hak Savaşından zaferle çıkmasıyla gerçekleşen uzlaşma ve bu uzlaşma gereği olarak Türkiye (Iğdır) – Azerbaycan, Nahçivan ve Ermenistan ülkelerinin kara, demir ve hava yolu ile bir birine bağlanması; Bu ülkelerin birleşim noktalarında büyük bir pazar ortaya çıkmış olmasıyla  aynı zamanda ekonomik fırsat da yaratmıştır. Karabağ sorunu Azerbaycan’ın kazanımı ile sonuçlandığına göre;Türkiye-Ermenistan,kardeş Azerbaycan (Nahçivan dahil) ve duruma göre İran’ın da katılması halinde ülkemizin en doğusunda (Iğdır) bir ekonomik kalkınma hareketinin başlayacağı gün gibi ortadadır. Artık kalkınmanın doğudan başlaması bir hayal olmaktan çıkmış,gerçekleşme önündeki engeller  tek tek ortadan kalktığını görmekteyiz.Bu gelişmenin sonucu olarak; Ülkemizin en doğusundaki sınır İlimiz olan Iğdır; bir Ticaret Merkezi olmaya doğru daha da yaklaşmaktadır.

 

Iğdır Valisi Sn. Hüseyin Engin Sarıibrahim’in öncülüğünde büyük bir titizlikle yürütülen ve kısa sürede tamamlanarak hizmete açılan alt yapı çalışmalarının böylesi bir döneme denk gelmesi zamanlama olarak çok iyi planlama yapıldığını göstermektedir. 

 

Gelecekte Nahçivan-Iğdır demiryolu bağlantısının gerçekleştirilmesi ile artık kalkınmanın doğudan başlaması hikayesi gerçekleşmiş olacaktır. Yukarıda belirtilen ülkeler tarafından bölgede gerçekleştirilecek bir serbest ticaret bölgesinin,  komşu ülkeleri açısından iyi bir fırsat olduğu gün gibi ortada.

 

Sn. Valimiz öncülüğünde başlatılmış ve büyük bir bölümü tamamlanmış olan yenilenme hareketinin temel amacını, yakın bir gelecekte ticaret ve üretim merkezi olacak Iğdır’ımızın alt yapı-üst yapı, ulaşım, iletişim vb. alanlarda kendini geleceğe hazırlamak olarak algılamakta ve böyle yorumlamaktayım.

 

Iğdır örneğinde olduğu gibi, her şeyi değiştirmek bazen bir şeyi değiştirmekle başlayabiliyor.

 

Geleceğin Iğdır’ını hazırlayanlar, elbette ilimizin  tarihinde hak ettikleri yeri de  alacaklardır

Karabağ sorunu çözüldüğüne göre; artık bölgede savaşlar sona ermeli, ekonomik kalkınma nın önü açılmalı, alt yapısı hazırlanmalı, insanların kaynaşmasının, dostlukların kurulmasının önü açılmalı. Korku ve endişelerin yerini sevgi, kardeşlik ve iyi ilişkiler almalı diye düşünüyorum. Yazması kolay bu temenni, bu özlemin hemen bir çırpıda yaşama geçmesinin kolay olmayacağı da bilinmelidir.  Ama bölge ülkelerinin bu tarihi fırsatı heba etmeyeceklerini umuyorum.

 

Gelecekte bu ülkeyi bizden devralacak çocuklarımıza güveniyorum. “Onlar; her şeyi değiştirecek, o bir şeyi mutlaka bulup barış, huzur ve bolluk içinde yaşamanın insancıl yolunu bulacaklardır.” diye düşünüyorum.

İslam Çankaya

 

 

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

İslam ÇANKAYA

İslam ÇANKAYATarafından gönderilen en son gönderiler

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık