IĞDIR DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇAĞRI

1 yıl önce
232 kez görüntülendi

IĞDIR DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜNDEN  ÇAĞRI

08/03/2021

Iğdır Denetimli Serbestlik Müdürü Haydar Demir, İşkur Genel Müdürlüğü tarafından Eski hükümlülere yönelik hibe desteği konusunda  hükümlünün  kendi işlerini kurabilmeleri için Denetimli Serbestlik Müdürlüğü projelerinin hazırlanması ve koruma kurullarına da onayın alınması çalışmaları titizlikle devam etmektedir.
Daha önce 1 yıl ve üstü hüküm giyen ve şu anada denetimli serbestlik kapsamında olanlar eski hükümlü olarak tanımlanmaktadır.”dedi. 

Demir,  Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir.
a) İŞKUR’a eski hükümlü kaydı olmak, 
b) 18 yaşını tamamlamış olmak, 
c) Eski hükümlü olmak, 
d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, 
e) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),
 f) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, 
g) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
 h) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, 
i) Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, 
j) Herhangi bir icra dosyası bulunmamak. (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulamasının yapılması gerekmektedir.) 
Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile “Proje Başvuru Rehberi”nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir. 
Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir. Hükmü gereğince Iğdır ilinde ikamet eden hükümlülerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için hibe desteği ve arıcılık için  hibe desteği sağlanmasına yönelik projelerin 2021/1 döneme yetiştirilmesi için bir an önce müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık