IĞDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞININ DİKKATİNE

1 yıl önce
288 kez görüntülendi

IĞDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞININ DİKKATİNE

IĞDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞININ DİKKATİNE

25/05/2021 

Bildiğim kadarıyla Özel Halk Minibüsleri belediye tarafından güzergah ihalesi yapılır ve minibüslere kiraya verilir. Bu konudaki yasa şöyledir: 

“Vatandaşlarımızın ulaşım sorununu çözmek amacıyla 5393 sayılı Belediyeler Yasasının 14. ve 15. maddesinin (b), (f), (p) fıkrası ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunları gereğince, Belediyemiz hudutları dâhilinde çalışan Özel Halk Minibüsleri için tespit edilen güzergâh üzerinden, Minibüs hattı olarak 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesi hükümlerine göre kiraya verilir.”

Dolayısıyla minibüslerin kalkış ve varış noktaları arasında da takip edecekleri yol önceden belirlenir. Ve minibüsler bu güzergah dışına çıkamazlar.

         Ne var ki bir çok açıkgöz minibüs sahibi bu güzergahın dışına çıkıyor veya aldatmacalar ile vatandaşı kandırıyor, mağdur ediyor.

         Bana gelen şikayetlere göre DSİ önünden kalkan minibüs yolcuyu Devlet Hastanesine götürmek üzere alıyor ama gerçekte Mal Meydanına gittiği için yolcuyu Mal Meydanına götürüp orada bırakıyor.

         Mal Meydanından Devlet Hastanesi arası 1.5 kilometre civarında.Yolcu oradan hastaneye nasıl gitsin.Çoğu zaten hasta.Veya bebekli anne.

         Özel Halk minibüsçülerinin savunması ise şöyle. Minibüsün önünde nereye gideceği yazılıdır.Yolcu yanlış biniyor.

         Oysa burada müthiş bir tabela oyunu var. Minibüsün önüne mini minnacık yazı ile Mal Meydanı diye yazıyor. Ama geçtiği hat hastaneyede gittiğinden vatandaş o küçük yazıyı ve hareket halindeki minibüsün gideceği hattı göremiyor.

Ve çeşitli tartışmalara ve insanlarımızın mağduriyetine, zaman ve iş kaybına yol açıyor.

         Belediye Başkanlığının ve ilgili birimlerin bu konuya el atmalarını, servis araçlarının güzergah dışına çakmamalarını ve hattı belirten yazıların vatandaşın göreceği bir biçimde düzenlenmesinin sağlanmasını beklemekteyim.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık