Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Dün Mahkemeye Çıktı

2 yıl önce
536 kez görüntülendi

Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Dün Mahkemeye Çıktı

24/09/2020

Yerine Kayyum atanan HDP’li Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş’un dün Iğdır adliyesinde görülen mahkemesinde dava 17 Aralık 2020 tarihine ertelendi.   

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik konu ile ilgili sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada: Iğdır adliyesinde yapılan duruşmada Belediye Eşbaşkanımız Yaşar Akkuş’un mahkemesi 17.12.2020’ye ertelendi.

Ne Kayyum atamak için mesnetsiz iddialarla tutukladıkları Yaşar Akkuş ne de HDP’nin başka bir siyasetçisi asla diz çökmeyecektir. Bu hukuksuzluklara boyun eğmeyecektir.” Dedi.

Yerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye çıkmadı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan ve daha sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş hakkında açılan davanın ilk duruşması Iğdır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemeyi izlemek isteyen avukatların mahkeme salonuna girişine izin vermeyen Mahkeme heyeti sadece Akkuş’un avukatının içeri girmesine izin verdi. Mahkemeye katılmak için adliyede hazır bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekilli Habip Eksik de mahkeme salonuna alınmak istenmedi. Yaşanan tartışma ardından Yaşar Akkuş’un eşi ve Milletvekili Eksik içeri alındı. Öte yandan mahkemeyi izlemek için Iğdır adliyesi önüne giden HDP’liler ve Akkuş’un akrabaları da polis tarafından uzaklaştırıldı.

Eşbaşkan Akkuş, tutuklu bulunduğu Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Dosyada var olan gizlilik kararının devam ettiğini belirten avukatı Akkuş’un tamamen siyasi faaliyetlerinin suç delili olarak dosyaya konulduğunu ve daha önce yargılandığı dosyalar gerekçe yapılarak “kaçma şüphesi” bahanesiyle tutukluluğun devamına karar verildiğini söyledi.

Mahkeme, Akkuş’un tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 17 Aralık’a erteledi. (MA)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık