HDP’den Ezidi Katliamı Açıklaması: Türkiye Soykırım Olarak Tanımalıdır

1 yıl önce
200 kez görüntülendi

HDP’den Ezidi Katliamı Açıklaması: Türkiye Soykırım Olarak Tanımalıdır

04/08/2021

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü, Ezidi Katliamının 7. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Doğubayazıt caddesinde bulunan il binası önünde Açıklamayı okuyan HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Süleyman Serhat şunlara dikkat çekti:

“Bugün IŞİD’in Êzidî halkına yönelik uyguladığı soykırımın 7. yıl dönümü. IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Êzidî Kürt’ü katletti. Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidîyi kadim topraklarını terk etmeye zorladı ve binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı.

IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu barbarca saldırı, Êzidîlerin katliamlar ve fermanlarla yazılmış tarihinde ve kolektif belleğinde yeni bir kara sayfa, 74. ferman olarak yer aldı. Mezopotamya’da Êzidîler, tarih boyunca bölgeyi işgal eden güçler tarafından baskılara maruz kalarak, katliamlara uğratıldı. 15 Haziran 2016 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, IŞİD’in Êzidîlere yönelik soykırım işlediğini deklare etti.

Katliam ve ferman silsilesine karşın, direnerek kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan Êzidîler bu toprakların kadim halklarındandır. Türkiye, Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalıdır. Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Türkiye, katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalı, soykırım olarak tanımalı ve Êzidî kimliğini ve inancını koruyucu önlem ve tedbirler almalıdır. Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.

3 Ağustos Şengal Katliamının 7’nci yıl dönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî halkının yanında olduğumuzu bu vesile ile tekrar ifade ediyor, IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.”

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık