HDP KAPATMA DAVASINDA 6 IĞDIRLI’YA SİYASİ YASAK TALEBİ

1 yıl önce
571 kez görüntülendi

HDP KAPATMA DAVASINDA 6 IĞDIRLI’YA SİYASİ YASAK TALEBİ

19/03/2021

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davanın iddianamesinde, “partinin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği” belirtildi.

Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesini Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

İddianamede, “Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı eylemlerde bulunduğu açıkça anlaşılan HDP’nin Anayasa’nın 69. maddesi ve Siyasi Partiler Yasası gereğince temelli kapatılması” talep edildi.

İddianamede, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleriyle neden olan aralarında Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu 685 ismin temelli kapatılmaya ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren 5 yıl süreyle bir başka siyasi partinin kurucusu, yöneticisi, deneticisi ve üyesi olamayacaklarına karar verilmesi istendi.

Iğdırlı altı isime siyasi yasak talebi

Siyasi yasak talep edilen listede yer alan isimler arasında Iğdırlı 5 siyasetçinin de adı var. İddianamede Eski Iğdır Milletvekilleri Av. Mehmet Emin Adıyaman, Kıznaz Türkeli, Mevcut Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Halen tutuklu bulunan Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş ve Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa ve Abdullah Alagöz de var.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık