15/04/2020

    Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren matematikçi Salih Zeki adına Türkiye genelinde ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışmasında Iğdır Haydar Aliyev fen lisesi 17 prestijli okuldan biri oldu
      

     Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen , konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Haydar Aliyev Fen Lisesinin bu başarısı bizi mutlu etmiştir. Okul idaremiz,öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi yürekten kutluyor,başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.Iğdır, sizlerle her alanda başarıyor ve başarmaya devam edecektir.”dedi.
               Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi  GAUSS TOPLAMINI(G_n)KULLANARAK BAZI TRİGONOMETRİK TOPLAM VE FARKLARIN HESAPLANMASI  projesi ile katılarak Türkiye’nin  17 perstejli okullu arasında ilk 7. Sıraya girdi.
            Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren matematikçi Salih Zeki adına Türkiye genelinde ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” öğrencilerin matematik alanında yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda birbirleriyle iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenleniyor. 2010 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’deki  tüm lise öğrencilerine açık olan yarışmaya her okul en çok üç projeyle katılabiliyor. Üniversitelerin matematik bölümü öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen projelerden ön elemeyi geçenler, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Mayıs ayında gerçekleşecek Final Sergisi’nde proje sunumlarını yapıyorlar. Dereceye giren proje sahiplerine para ödülleri, yarışmada finale kalan öğrencilere ise çeşitli hediyeler veriliyor.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir