15/12/2019

 HASTA ÜZERİNDEN PRİM YAPILMAZ

11 yaşında bir çocuk karın ağrısı ile hastaneye götürülüyor. Apandisitten şüpheleniliyor. Çocuk Cerrahisi ise süt izninde. Yasal olarak süt izninde olunca hastaya gelip bakmayabilir. Ama insanlık ve doktorluk icabı hastaya gelip bakıyor. Net bir teşhis konamıyor. Hastanın müşahede altında tutulması lazım. Buna ise cerrahın izin durumu elvermiyor. Ve hastanın Erzurum’a sevkine karar veriliyor.

Bundan sonrası gereksiz tartışma ve polemik. Yok çocuk cerrahi niye izinde. Niye geldi. Niye gelmedi. Niye ameliyat etmedi. Niye Erzurum’a gönderdiler,filan.

Bir kere aile acılıdır. Telaşlıdır. Dolayısıyla onları anlayışla karşılamak ve ikna etmek gerekir. Bu durumlarda aileyi yatıştırıcı yaklaşım çok önemlidir.

Diğer yandan Başhekim devreye giriyor. İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Nevruz Erez haberdar olunca konuyla yakından ilgileniyor.

Çocuk Cerrahi ve süt izninde olan doktor gecikmeli de olsa gelip hastaya bakıyor. Ve hemen ameliyata alınacak bir durum görmüyor. Ve hastanın takipte tutulmasına ve hastanın Erzurum’a sevkine karar veriyor.

Herkes bilir ki bu durumlarda doktorun kararı kesindir. Tartışılamaz. Doktor ben ameliyat yapamam diyorsa buna saygı göstermek gerekir. İnanmak gerekir.

Nitekim hasta Erzurum’a götürülüyor ama hala ameliyata alınmamış. Kolay mı öyle bir çocuğu hemen bıçak altına yatırmak. Demek öyle acil bir ameliyat durumu da yokmuş.

Kendisi ile telefonda görüştüğüm İl Sağlık Müdürü Nevruz Erez olayın gelişimini birkaç cümle ile böyle özetledi. Gerekenin yapıldığını, yasal olarak gelip de hastaya bakma zorunluluğu olmayan çocuk cerrahı doktorun, hasta ile ilgilendiğini ama ameliyata karar veremediğini, hastanın ancak yakın bir müşahede altında tutulup hastalığın seyrine göre karar verilmesi gerektiğini ve bunun için de Erzurum’a sevkini uygun gördüğünü belirtti. Konuyu gereksiz yere abartanlar ya da ihmali olanlar varsa haklarında da yasal işlem yapılacağını da söyledi.

İlgisi ve açıklamaları için kendisine teşekkür ediyorum.

Anlamsızca bir bardak suda fırtına koparmanın hastaları panikletmenin, doktorlarımızı da idarecilerimizi de yıpratmanın alemi yok.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir