HAD BİLİR UZMANLIK İSTEYEN BİR ANLAYIŞ MI – HADSİZ DOGMATİK BİR İNANÇ MI?

3 ay önce
101 kez görüntülendi

HAD BİLİR UZMANLIK İSTEYEN BİR ANLAYIŞ MI – HADSİZ DOGMATİK BİR İNANÇ MI?

25/12/2020

HAD BİLİR UZMANLIK İSTEYEN BİR ANLAYIŞ MI – HADSİZ DOGMATİK BİR İNANÇ MI?

Bazı insanlar, branşında son derece uzmanlaşmış olmasına rağmen, bilgisinin sınırlarını bilen, mükemmel ve sabırlı bir iletişimci olur.

Kendilerine uzmanlık alanları dışında herhangi bir soru sorulduğunda, “Lütfen bu soruyu başka birine sorun. Çünkü bu benim uzmanlık alanım değil.” Der!

Bu insanlar ola ki, bir mevzu hakkında bilgi sahibi değilse, dogmatik inançmış gibi sunulan teze sıkı sıkıya sarilmazlar. Anlatılan olaylara kayıtsız da kalmazlar. Ancak yeni bilgiye açık olurlar. Yanılgıya düştüklerinde ise, açıklamalarının kaynağını öğrenerek şeffaf bir şekilde düzeltirler.

Bazı insanlar ise, bir fikre, bir olay ya da düşünceye dogmatik bir inançla yaklaşmaktadır.

Bu gibi insanlar, her konuda dogmatik düşünür ve olaylara at gözlüğüyle bakarlar. Her fikir, her konu, her düşünce hakkında mutlak surette uzmanmışcasına mutlak bir tezleri vardır. İlgili konu hakkında fikir yürütüp, yorum yaparlar.

Bu gibi insanların size dürüst olmasını beklemek de abesle iştigal olur. Çünkü bu insanların kendisine dahi dürüst olmadığı bilinmelidir.

Branşı dışındaki mevzularda fikir beyan etmeyen erdemli insanlar kendilerinden emin, ne maddi, ne de manevi bir beklenti içinde olurlar.

Her konuda fikir beyan eden dogmatik düşünceye sahip olan insanlar ise, sahnelerin ya da stüdyoların spot ışığı veya kameralar sayesinde ünlü olmayı statü kazanmayı hedefliyor olabilirler!

Uzmanlar mütevazı oluşlarıyla her zaman toplumda yer edinip kalıcı olurken, dogmatik bir inançla ne kadar ün kazanmış olur ise olsunlar, spot ışıkları söndüğü anda unutulmaya mahkumdurlar!

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık