GÜNDEM DEĞİŞTİREN KİM?

1 yıl önce
265 kez görüntülendi

GÜNDEM DEĞİŞTİREN KİM?

16/04/2021

GÜNDEM DEĞİŞTİREN KİM?

Sel suları azgınca akıyor, önüne gelen ne varsa sürüklüyüp götürüyor.  Bazı aklı evveller-ki her devirde olur- akan taşkın suyun ne denli amansız olduğunu göstermek için sulara girmek niyetinde.  Oysa çok açık; su, kim ve ne olursa önüne katıp sürükleyecektir.

Son günlerde gündem olan “emekli amirallerin bildirisi” ve “128 milyar Dolar nerede?”  gündemleri tipik “aklı evvel” örneklerindendir.

Ekonomi, salgın ve dış politika üçlü kıskaç içinde köşeye sıkışan siyasi iktidar, sıkıştığı yerden kurtulmak için etrafına saldırmakta; gözüne kestirdiği muhalefetin kendine sunduğu her fırsatı sonuna kadar kullanmayı strateji olarak kullanmaktadır.  Dumanlı havada avlanmak çıkar yoldur; bulanık suda avlanmak gibi.  Yeter ki, birileri suyu bulandırmaya kalksın.

Muhalefet çoğu kez tam da siyasi iktidarın istediğini veriyor;  kendisini sindirmek, gücünü kullanarak “tokat” atmak ve halk nezdinde “güçlü iktidar” imajını tekrar tekrar göstermek için koz veriyor, muhatabına.

Gündem olan örneklere gelince, gerçekler muhalefetin değerlendirmesinden hayli farklı.

“128 milyar dolar nerede?” sorusu o kadar çok soruldu ki, anlam kaymasına uğradı; bir hesap sorgusu olmaktan çıktı, iktidarla muhalefet arasında gülmeceye varan polemik konusu oldu.  Kamuoyu da muhalefetin kendisi de “kağıtların” ne olduğunu, nerelerde buharlaştığını gayet iyi biliyor.  Burada beklenti şudur:  Muhalefet halkın serveti olarak kabul ettiği 128 Dolar’ın ne olduğunu, nereye gittiğini şüphe götürmez açıklıkla kamuoyuna açıklamalı, bu noktada doyurucu bir bilgi sunmalıdır.  İktidarın böylesi durumlarda dile getirdiği çıkışa muhalefet yanıt vermelidir; iddiacı, iddiasını ispat etmekle mükelleftir.

Emekli amirallerin bildirisi evlere şenlik.  Tam bir mutabakat sağlanmadan-ki kendi aralarındaki sözleşmeye uyulmamış-bir giriş cümlesi konuyor, bazı eklemeler yapılıyor ve muhtıra çağrışımlı gece yarısı yayınlanıyor.  Siyasi iktidar bunu gereğince değerlendiriyor, malum gücünü kullanmayı anında gerçekleştiriyor.  Evet, düşünceyi açıklama özgürlüğü var, deniyor.  Pratikte var mı, acaba!  Amirallerin yaptığı hesap kitap yapmadan; siyasi ortamın gerçek analizini yapmadan ortaya atımaktır, Ege’deki bir atalar sözü gibi: “hesapsız kasap, ne satır bırakır ne masat.”

Muhalefet ve siyasi iktidar karşıtı bireysel çıkış sahipleri kısır döngü içindedirler.  İktidarın sindirme amaçlı stratejisine elverişli gündemler oluşturuyorlar, sora da iki gözü iki çeşme!

Boks maçındasınız. Rakibiniz bir gözünüzü morartmış.  Size düşen taktik değiştirip; sağlam gözünüzü korurken, rakibinizin ik gözünü morartmaktır.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık