GÖREV YENİDEN REKTÖR ALMA’DA

1 yıl önce
710 kez görüntülendi

GÖREV YENİDEN REKTÖR ALMA’DA

21/04/2021

GÖREV YENİDEN REKTÖR ALMA’DA

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci dönem Rektörlük görevine 21/4/2021 tarihli ve 31461 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2021/203 sayılı kararın eki doğrultusunda, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddesi uyarınca ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2nci, 3üncü ve 7nci maddeleri gereğince, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma atandı.” demektedir.
Tartışmasız isabetli de bir karar olmuştur.4 yıldır çalışmaktadır. Birçok projeyi hayata geçirmiş, bazıları ise imar ve tasarı halindedir. Bunları da en iyi Alma Rektör bilir ve bunlar vücut bulur.
Zaten kendileri de bitişik ildendir. Iğdır’ın güneyindeki dağın hemen öte yamacında doğup büyümüştür. Bize, Iğdır’a bu kadar yakındır. Gelenek göreneği bilir. Ortak dostlar, akrabalar vardır. Bu açıdan da yerinde bir tercih olmuştur.
Bir süredir kamuoyunu rektör ataması meşgul ediyordu. Bir hayli de aday vardı. Başka illerde çalışan Iğdırlı proflarda bu göreve talip oldular. Ama yukarısı Rektör Alma’nın görevini bir dört yıl daha sürdürmesini istedi.
Rektör bey ile sıcak ve dostane ilişkilerimiz vardır. Çalışmalarını yakından izler ve yazar çizerim. Üniversitenin etkinliklerine de katılır ve hatta bir üyesi gibi bu faaliyetlerde konuşmacı dahi olurum.
Kişisel olarak kendisine de sevgim, sempatim vardır. Ne var ki bu adaylıkta seçim, benim elimde olsaydı hemşerim. akrabam, öğrencim ve kirvem olan Prof.Dr.Oğuz Tuncer’e verirdim. Bu duygusal bağlardan ötürü de değil. Branşı gereği Iğdır’da bir Tıp Fakültesi kurulmasına önayak olurdu umuduyla.
Ama olmayacak duaya amin dediğimin de farkındaydım. Zira yukarısı Azeri bir Iğdırlı’ya, malum nedenlerden ötürü bu görevi vermezdi. Nitekim de öyle oldu. Ama bu atama açıklanıncaya kadar nice ahkamlar kesildi. Nice öngörüler saçıldı. Ve fakat açıklandıktan sonra da hemen “Ben zaten biliyordum, ben söylemiştim” gibisinden sahiplenmeler de başladı. Bu noktada gazeteci Nihat Aras, Rektör Bey’in yerinde kalacağını ,kalması gerektiğini savundu. Haklı da çıktı. İyi bir sezgi ve sağduyu sahibi olduğunu da böylece gösterdi.
Evet bir Iğdırlı rektör atanmamıştır ama onun dışında Iğdır’a en yakın olan ve deneyimli, üniversiteyi bilen, planı projesini tamamlayacak ve yeni projelere hayat verecek, öngörüsü, ufku, vizyonu olan birinin, yani hali hazırdaki rektörün atanması da isabetli olmuştur.
Bu düşüncelerle kendilerine hayırlı uğurlu olsun diyor, başarı dileklerimi sunuyorum,

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık