25/06/2020

Feyzioğlu’nun Anıtkabir Fotoğrafı İstifa Getirdi: Iğdır ve Konya Baro Başkanları istifa etti.

TTB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’de paylaştığı fotoğraf baro başkanlarını zor durumda bıraktı. Iğdır ve Konya Baro Başkanları istifa etti.

 Baro başkanlarının polis ablukasına alındığı sırada bir grup baro başkanı ile Anıtkabir’de çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabında paylaşılması, fotoğraf karesindeki baro başkanlarını zor durumda bıraktı. Iğdır baro başkanı Av. Serkan Alakan gelen yoğun eleştiriler karşısında istifa etti.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının kent girişinde polis tarafından durdurularak ablukaya alınması sürecinde yaşananlar kimi baro başkanlarını zor durumda bıraktı.

Tüm barolar ortak toplantı yapmış ve birlikte aynı bildiriye imza atmıştı. Ancak bazı baro başkanları yürüme kararı almış, bazıları da yürüyenlerle Anıtkabir’de buluşacak ve buradan TBMM’ye yürüyecekti.

15 baro başkanı Anıtkabir’de beklerken, Ankara girişinde 55 baro başkanı polis ablukasına alındı. Anıtkabir’de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, buradaki baro başkanları ile fotoğraf çektirdi. Bunun üzerine Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Feyzioğlu’ndan fotoğrafları paylaşmamasını rica etti. Ancak Feyzioğlu bu fotoğrafları twitter hesabından paylaştı.

O sırada Ankara girişinde bulunan 55 baro başkanının polis ablukasındaki fotoğrafları ile Anıtkabir’de Feyzioğlu’nun paylaştığı fotoğraflar yan yana getirilerek kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışıldı. Bu eleştiriler Feyzioğlu ile birlikte bulunan baroların yönetiminde de yoğun tartışma ve eleştirilere neden oldu.

Iğdır Baro Başkanı: Birlik Başkanımız buna neden oldu

Iğdır Baro Başkanı Av. Serkan Alakan, bugün yönetim kuruluna istifa dilekçesi verdi. Alakan, 80 baro ile birlikte hareket ettiklerini, ortak bildiriye imza attıklarını belirterek Yeni1mecra’ya özetle şunları söyledi:

“Biz yürüyen baro başkanı arkadaşlarımızı Anıtkabir’de beklerken, Birlik Başkanımız Feyzioğlu orada çekilen fotoğrafları paylaştı. Hatta Sivas Baro Başkanı’nın uyarısına rağmen paylaştı. Kamuoyunda barolar bölünmüş gibi bir algı oluştu. Maalesef bu algının önüne geçemedik. Zaten baro başkanı arkadaşlarımız polis ablukasına alındığını duyunca oraya gittik. Uzun süre de yanlarında kaldık. Bu Birlik Başkanımız buna neden oldu.”

Başka istifa da var

Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri Mustafa Kemal Karahan da görevinden istifa etti. Karahan, “Baro başkanları darp edilirken Anıtkabir ziyaretinin fotoğraflarının paylaşılması çoktan taşmış olan bardağı deviren son hamle olmuştur” dedi.

Baro başkanları Feyzioğlu’nu protesto etmişti

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir