EVLENMEK MUTLULUK MU GETİRİYOR

1 yıl önce
247 kez görüntülendi

EVLENMEK MUTLULUK MU GETİRİYOR

25/07/2021

 EVLENMEK MUTLULUK MU GETİRİYOR

Evlenmek demek, iki ayrı kişiliğin, iki ayrı insanın bir araya gelip, birlikte yaşaması değildir yalnızca. Hukuk (resmi nikah) din (şeri nikah) gelenek, görenek, kültür aile ve yakın çevre baskıları sonucu ömür boyu  bir arada yaşamaya mahkum  edilmektir.

Mahkum diyorum, zira yasalar, gelenekler, töreler bunu adeta zorunlu kılar. Nasıl ki hapisanede yaşamın sınırlıdır. Evlilikte de bu böyledir. Bir çok alanda özgürce takılamazsın. Dilediğini yapamazsın. Gerçi bu gönüllülük ve karşılıklılık anlayışa dayanır denilse de, pratikte bunun hiç de öyle olmadığını kendimizden ve yakın çevremizden biliriz.

Evlenip de özgürlüğünü yitirecek olan kişilerin, öyle MUTLULUK ayaklarına yatmalarına akıl erdiremem. Yahu bir dünyadan, sevdiklerinden, anne babandan kopacaksın ve bir başkasıyla yaşamını devam ettireceksin. Tanışma, nişan filan safhalarında, bakmayın siz konuştuk, anlaştık palavralarına.

Bilinen fıkradır. Oğlan genç kıza kur yapmaktadır. Hayatım seni şöyle seviyorum. Böyle seviyorum. Oğlan konuşur kız dinler.

Nişanlanırlar. Kız anlatır. Sana böyle güzel yemekler pişireceğim. Çiçekli perdeleri olan evimiz olacak…Kız konuşur, oğlan dinler.

Evlenirler. Her ikisi konuşur mahalle dinler.

Doğanın özünde evlilik yoktur. Cins ve soylu yaratıklar, karşı cinsle birlikte yaşar ama bu bir evlilik değildir. Söz gelimi, Aslan, Kurt, Kartal, kumru…gibi.

Evlilik törenleri, söz kesme, nişan, düğün, duvak, balayı, cicimayı…bunların hepsi sosyolojik törenlerdir.Ve hep dışarıya yönelik göstermelik tantanadır.

 İnsan hayatını daraltacak, sınırlandıracak bir eyleme geçip evlendiğinde kendini nasıl mutlu hisseder. Etmediğini hepimiz yaşayarak görmüşüzdür. Hele son yıllarda büyük bir hızla boşanmaların arttığı göz önüne alındığında, benim bu bakış açımın temelinde doğru olduğu gerçeği ortaya çıkar.

Sonuçta evlenmek yaşamımızı isteyerek, bilerek sınırlandırmaktır ama biz bunu öyle bir tantana ile yaparız ki mutluluktan öleyazdı denilse yeridir.

Gelelim bunun tersine. Boşanma niçin sessiz sedasız olur. Bir karar alıp birlikteliğinize son veriyorsunuz. Asıl o zaman mutlu olmanız gerekmez mi?

Boşananların araçlarının arkasına “Boşanıyorum. Mutluyum” demesi, gazetelere ilan veremese bile, sanal ortamda bunu paylaşması daha günün ve doğanın gidişatına uygun düşmez mi?

Bu dediklerimin doğruluğuna ve ayırtına varmış olanlarda var.

Dilerim evlendik, çok mutluyuz yapay ve tamamen göstermelik olan şovlar yerini boşanıyorum. Çok şükür. Aklım başıma geldi …deyişleri ve rahatlamaları, özgürlüğe yeniden kavuşmaları yer alır.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık